Polskie nadzieje na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 11:30
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej odbędzie się w Los Angeles 24 lutego. Dziś natomiast, ok. godz. 14.00 polskiego czasu poznamy wszystkich nominowanych.
Audio
Joanna Kulig, zdjęcie z planu filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego
Joanna Kulig, zdjęcie z planu filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego Foto: mat. pras./Kino Świat

Przy tej okazji będą wypowiadane tytuły filmów znanych już z naszych ekranów, jak np. "Vice", "Narodziny gwiazdy", "Roma" czy "Bohemian Rhapsody". Zapewne nie zabraknie produkcji, które dopiero będą miały swoją polską premierę. Nas jednak najbardziej interesują potencjalne polskie akcenty.

– Po wszystkich dotychczasowych sukcesach "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego nie wyobrażam sobie, żeby mogło go zabraknąć wśród nominacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – powiedział Ryszard Jaźwiński. Jak do tego podchodzi sam reżyser? – Lepiej się nie nakręcać, bo potem, jak film nie zdobędzie nagrody, to będzie medialna histeria. Czy on wygra czy nie, to nadal będzie ten sam film – dodaje Paweł Pawlikowski.

Nominacja aktorska może trafić się również Joannie Kulig, która wywołuje teraz entuzjazm w USA. W Polsce mocno za nią trzyma kciuki aktorka Agata Kulesza. – Jest zachwycona Los Angeles, ale tęskni za Polską. To jest aktorka, która ma ogromną szansę tam zaistnieć, bo jest kompletnie inną dziewczyną i ma do zaproponowania bardzo wiele – powiedziała Agata Kulesza.

Jakie jeszcze polskie produkcje mają szansę na nominację do Oscara? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Autor materiału: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji:
11.18

kg/ml

Czytaj także

"Zimna wojna", czyli sukces kina osobistego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 15:00
Reżyser Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes dla najlepszego reżysera. O filmie opowiadali na antenie Trójki aktorzy grający w nim główne role.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Queen" i legendarny Freddie Mercury na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 10:40
– Ponad dwugodzinna projekcja "Bohemian Rhapsody" to duża dawka muzyki. Nie są to wyłącznie dźwiękowe strzępy, ale obszerne fragmenty utworów. Odtwórca głównej roli sprawia, że trudno oderwać wzrok od ekranu – mówi Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sukcesach polskich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 22:00
W noworoczny wieczór rozmawialiśmy o międzynarodowych sukcesach polskich aktorów w 2018 roku i szansach na rozwój ich zagranicznej kariery.
rozwiń zwiń