Zaproszenie na łąkę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 11:11
Fundacja Łąka propaguje tworzenie w Polsce łąk – we wszystkich możliwych miejscach. Na torach tramwajowych i kolejowych, na dachach buynków i wiat przystankowych, na poboczach dróg, w parkach i na nieużytkach.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maya Kruchankova/Shutterstock.com

Łąkę można zasadzić także w doniczce. Stworzyła pierwsze w świecie łąki antysmogowe, składające się ze specjalnej mieszanki roślin, które wyłapują szkodliwe pyły. A także startuje z łąkami antykleszczowymi.

Łąki mogą być wielokolorowe i jednokolorowe np. czerwone, niebieskie, żółte. Mogą być np. przyciągające motyle lub ptaki.

Są one wielokrotnie tańsze w eksploatacji niż trawniki. Nie trzeba ich bez przerwy kosić ani podlewać, bo wytwarzają swój własny ekosystem. W Krakowie, który jako jedno z pierwszych miast zaczął na dużą skalę siać łąki – koszty utrzymania zieleni miejskiej spadły sześciokrotnie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której Elżbieta Korczyńska rozmawia z Maciejem Podymą z Fundacji Łąka

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Hirek Wrona 
Autorka materiału reporterskiego: Elżbieta Korczyńska
Gość: Maciej Podyma (Fundacja Łąka)
Data emisji: 1.05.2019
Godziny emisji: 9.35

kw

Czytaj także

Czy owady czują lęk?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 08:00
– Boimy się wtedy, gdy mamy poczucie, że coś nam zagraża; że konkretne wydarzenie pociągnie za sobą konsekwencje dla nas, aby tak poczuć potrzebna jest percepcja tego czym jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówi dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek królikom

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 00:00
– Króliki nie lubią być brane na ręce, nie lubią być dotykane. Te zwierzęta trzeba oswoić, a to wymaga czasu i pracy ze strony właściciela – zwraca uwagę Natalia Strokowska, lekarz weterynarii. Niestety wielokrotnie skuszeni słodkim wyglądem króliczków, ofiarowujemy je dzieciom w okresie świat wielkanocnych.
rozwiń zwiń