Mieszkanie pisarza Tadeusz Konwickiego oddane tłumaczom

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:00
Dzięki współpracy Instytutu książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lokal o powierzchni 60 metrów kwadratowych został wykupiony, mieszkanie znajduje się w pobliżu Nowego Światu przy ulicy Górskiego.
Audio
  • Spacer po mieszkaniu Tadeusza Konwickiego (Do południa/Trójka)
Tadeusz Konwicki z córką Marią w swym mieszkaniu (1955 r.)
Tadeusz Konwicki z córką Marią w swym mieszkaniu (1955 r.)Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Byli sobie raz.jpg
"Byli sobie raz". Sława kota Iwana nie ginie

– To zaczarowane miejsce, naprawdę – mówi Oleś Herasym z Ukrainy. Z mieszkania mogą korzystać tłumacze, którzy przyjeżdżają do Polski w ramach Kolegium Tłumaczy. Program ten umożliwia tłumaczom przyjazd do Polski i pracę nad tłumaczeniami.

– Do tej pory Kraków był jedynym wyborem, a teraz mamy dwie opcje Kraków i Warszawę – mówi. Zdradza, że intensywna praca wymaga oderwania od codziennego, rodzimego  środowiska i pobytu w środowisku języka. Jemu najlepiej pracowało się w niszy, czyli tam, gdzie miał swój pokój Tadeusz Konwicki. Cieszy się, że mieszkanie zachowa literackie życie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym fragmenty książki "Kalendarz i klepsydra" Tadeusza Konwickiego czyta Paweł Drozd.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Anna Gacek
Autor materiału: Wioletta Myszkowska 
Gość: Oleś Herasym (tłumacz dzieł polskich pisarzy na język ukraiński)
Data emisji:
10.05.2019
Godzina emisji:
11.19

ag

Czytaj także

Światowy Dzień Poezji w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:35
To były wyjątkowe trzy godziny w paśmie "Do południa". W związku ze Światowym Dniem Poezji zaprezentowaliśmy utwory, do których teksty pisali wielcy, zarówno polscy, jak i zagraniczni poeci. Nie zabrakło też występów na żywo.
rozwiń zwiń