Mural Andrzeja Pągowskiego ozdobi Suwałki Blues Festival

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:17
Andrzej Pągowski – autor setek plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych – stworzył mural, który uświetni tegoroczny Suwałki Blues Festival. 
Audio
  • Odsłonięcie muralu Andrzeja Pągowskiego na inaugurację Suwałki Blues Festival (Do południa/Trójka)
Andrzej Pągowski podpisuje mural swojego autorstwa
Andrzej Pągowski podpisuje mural swojego autorstwaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Czy tworzenie muralu muzycznego różni się od pracy np. nad plakatem filmowym? – Obraz wizualny, czyli film i spektakl czy obraz muzyczny, czyli słyszany, zawsze można przedstawić tak samo w sposób plastyczny, graficzny, malarski. Bodźce, które widzimy oczami i słyszymy, dla mnie są podobne do przełożenia. Słucham dużo muzyki, szczególnie właśnie tej muzyki, jaka jest grana na tzm festiwalu. Wszyscy, którzy czytali i słuchali moich wywiadów, wiedzą, że nie mogę pracować bez muzyki. Ta muzyka bardzo mocno towarzyszy mi w pracy. Także tutaj było nawet dosyć łatwo – odpowiada Andrzej Pągowski.

Kiedy nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu Andrzeja Pągowskiego? Jakiej reakcji na swoje dzieło spodziewa się artysta? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Gość: Andrzej Pągowski (plakacista i grafik)
Data emisji: 2.07.2019
Godzina emisji: 11.12

kr/ml

Czytaj także

Turniej kucharzy-artystów, czyli L'Art de la cuisine Martell 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:50
– W ubiegłym tygodniu odbył się na zamku Ryn konkurs L'Art de la cuisine Martell. Tegoroczne kulinarne zadanie, które postawiono przed uczestnikami było brzmi niezwykle romantycznie: Kurczak Sielski w pejzażu polskiej kuchni regionalnej – mówi Katarzyna Pruchnicka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trochę wiosny w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:45
– Pomyślałam, że nie powinnam już mówić o warzywach korzeniowych, bo to kuchnia przednówkowa. Na nowalijki jeszcze chwilę poczekamy. Co więc jeść, by przywołać wiosnę na talerz? – pyta Katarzyna Pruchnicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kuchnia historyczna

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 14:05
Jest takich kilku zapaleńców, jednocześnie profesjonalistów najwyższej próby, którzy od kilku lat dają nam posmakować tego, jak kiedyś jadano na dworach i w pałacach. 
rozwiń zwiń