"Domy Muminków" w sercu Warszawy. O fińskich domkach na Jazdowie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 11:30
Opiekują się nimi zarówno mieszkańcy, jak i aktywiści. Fińskie domki na warszawskim Jazdowie niegdyś zamieszkiwali słynni architekci, scenografowie i aktorzy. Dziś jest to miejsce niezliczonych inicjatyw społeczno-kulturalnych.
Audio
  • O Osiedlu Jazdów w Warszawie (Do południa/Trójka)
Osiedle Jazdów na tyłach Parku Ujazdowskiego
Osiedle Jazdów na tyłach Parku UjazdowskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

– W 1945 roku domki przyjechały z Moskwy, a tam zostały przywiezione wcześniej z Finlandii, prosto z fabryk. Finlandia przekazała je Związkowi Radzieckiemu jako część reparacji wojennych po przegranej drugiej wojnie światowej. Tutaj, na szczycie skarpy, na terenie dzisiejszego osiedla Jazdów, było tych domków 90. Były jeszcze domki na Polu Mokotowskim i poniżej skarpy, w stronę Wisły. W sumie tych obiektów w Warszawie było 500. Te na Osiedlu Jazdów są ostatnimi, które się zachowały w tak dobrym stanie – opowiada Wojciech Matejko ze Stowarzyszenia "Otwarty Jazdów".

Jakie znakomitości mieszkały kiedyś na Jazdowie? Jakie inicjatywy szykują członkowie tej niezwykłej społeczności? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu  audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Autor materiału: Jan Niebudek
Data emisji: 8.07.2019
Godzina emisji: 11.16

kr/kw

Czytaj także

Coney Island. "Tam wymyślono współczesną popkulturę"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:56
Karolina Sulej, autorka książki "Wszyscy jesteśmy dziwni", opowiadała o jednym z ciekawszych miejsc na nowojorskim Brooklynie. Coney Island to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto wybiera się do Nowego Jorku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda przyjazna Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:30
"Organiczny", "zrównoważony", "przyjazny środowisku" – to określenia, które słyszymy coraz częściej. Nie inaczej jest w modzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaproszenie na łąkę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 11:11
Fundacja Łąka propaguje tworzenie w Polsce łąk – we wszystkich możliwych miejscach. Na torach tramwajowych i kolejowych, na dachach buynków i wiat przystankowych, na poboczach dróg, w parkach i na nieużytkach.
rozwiń zwiń