Od braci Wright do dronów. Jak "zadomawiamy się" w powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 10:30
Przez ostatnie dwie dekady nasze możliwości patrzenia na świat zwiększyły się radykalnie. Wszystko za sprawą nowych technologii. Ważący tylko pół kilograma dron to zarówno artystyczne narzędzie w ręku filmowca, jak i niebezpieczna zabawka w ręku amatora.
Audio
  • Jak drony potrafią zmienić patrzenie na świat? (Do południa/Trójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/kckate16

W 1903 roku bracia Orville i Wilbuir Wright dokonali pierwszego przelotu samolotem. Już trzy dekady później niewielkie maszyny przypominające dzisiejsze awionetki stanowiły wygodny środek transportu dla bogatszej części społeczeństwa. Współcześnie na dron może pozwolić sobie coraz więcej osób, a to, że nie możemy do niego wsiąść, nie przeszkadza w oglądaniu świata z jego perspektywy.

 – Zamek, który jest ruiną, z góry wygląda jak rozłożysty kwiat róży czy symetryczna rozeta. To wszystko staramy się złapać. Czasami takie rzeczy dzieją się też przypadkowo. Kiedy lecimy gdzieś nad rzeką, okazuje się, że z góry woda ma różne kolory, są tam piaszczyste łachy, które układają się w przedziwne kształty – mówi Rymwid Błaszczak, reżyser serialu dokumentalnego "Polska z góry".

Z czego powstawały pierwsze samoloty? Jak wygląda molo w Kołobrzegu z lotu drona?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Autor materiału: Paweł Drozd
Data emisji: 15.07.2019
Godzina emisji: 10.20

kr/mk

Czytaj także

Iran twierdzi, że oszczędził samolot USA, który leciał razem z dronem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 15:26
- Iran powstrzymał się od zestrzelenia samolotu USA z 35 osobami na pokładzie, który towarzyszył amerykańskiemu dronowi zwiadowczemu, zestrzelonemu przez Gwardię Rewolucyjną - oświadczył dowódca sił powietrznych Gwardii Amirali Hadżizadeh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższe loty LOT-u do i z Singapuru. Bezpieczeństwo priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 20:10
W związku z napiętą sytuacją nad Cieśniną Ormuz i w Zatoce Omańskiej LOT podjął decyzję o zmianie tras przelotów samolotów kursujących do i z Singapuru - poinformował przewoźnik. Korekta oznacza wydłużenie rejsów o kilkadziesiąt minut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański dron zestrzelony. Iran wzywa ambasadora ZEA

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 18:18
Irańskie MSZ wezwało ambasadora Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wystosowało protest przeciwko wyrażeniu przez ten kraj zgody na start drona z amerykańskiej bazy na swoim terytorium. Zdaniem Teheranu, dron naruszył przestrzeń powietrzną Iranu. 
rozwiń zwiń