Włodzimierz Bolecki – nominacja do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:21
Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa po dłuższej przerwie wznowili tradycję przyznawania Nagrody Mediów Publicznych osobom szczególnie zasłużonym polskiej kulturze. 
Audio
  • Włodzimierz Bolecki nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2019 (Do południa/Trójka)
Włodzimierz Bolecki
Włodzimierz BoleckiFoto: PAP/Rafał Guz

Okładka książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach" Włodzimierza Boleckiego, wyd. Wydawnictwo Literackie Okładka książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach" Włodzimierza Boleckiego, wyd. Wydawnictwo Literackie

Jednym z nominowanych w kategorii Słowo jest teoretyk i historyk literatury polskiej, Włodzimierz Bolecki. W 2018 roku ukazała się jego powieść zatytułowana "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach".

– "Chack" to niezwykła historia upadku I Rzeczpospolitej, rozgrywająca się u jej absolutnego schyłku. W pierwszym planie jest to opowieść o tytułowym Chacku, czyli Ignacym Chodźkiewiczu, czy też Chadźkiewiczu, zapomnianym uczestniku Targowicy. W tle są tłumy targowiczan i szpiegów, król, magnaci i szlachta. "Chack" jest też historią z wątkami jak najbardziej współczesnymi i wypowiedzią współczesności – opowiadał Mariusz Cieślik w rozmowie z Piotrem Baronem.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzący: Piotr Baron
Autor Cyklu "Nagrody Mediów Publicznych – nominacje": Mariusz Cieślik
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 11.16

kr/mat. promocyjne/kw

Serwis specjalny – Nagrody Mediów Publicznych 2019 Serwis specjalny – Nagrody Mediów Publicznych 2019

Czytaj także

Konfrontacje idei. Konstytucja 3 maja i jej wpływ na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 09:40
W "Konfrontacjach idei" o Konstytucji 3 maja i konfederacji targowickiej. Prof. Zdzisław Krasnodębski rozmawiał z historyk prof. Zofią Zielińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2019. Antoni Libera nominowany w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 11:20
Nagrody Mediów Publicznych 2019 przyznawane są przez Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polską Agencję Prasową w kategoriach Obraz, Muzyka i Słowo. Tegoroczną nominację w tej ostatniej zdobył pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta, Antoni Libera. Wyróżnienia zostaną wręczone 16 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Opactwie "Bach u Cystersów 2019"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:44
Festiwal "Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów", to coroczne święto muzyki poświęcone twórczości Jana Sebastiana Bacha. W kościele klasztornym Opactwa oo. Cystersów w Wąchocku, najlepiej zachowanego zabytku architektury romańskiej w Polsce słynącej ze  znakomitej akustyki, przedstawiamy najbardziej reprezentatywne dzieła dorobku genialnego lipskiego kantora w wykonaniu muzyków o renomie światowej. Ale nie tylko – ambicją Festiwalu jest również, a może przede wszystkim, ukazanie z jak niezwykłą siłą twórczość ta wciąż porusza i inspiruje.
rozwiń zwiń