X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niespokojny geniusz Theloniousa Monka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:25
– Po kilku sekundach słuchania muzyki Theloniousa Monka, rozumiemy, na czym polegały kontrowersje wokół niego. Nie da się go pomylić z żadnym innym jazzmanem – mówi Piotr Jagielski, współautor polskiego tłumaczenia biografii "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" Robina D.G. Kelleya.
Audio
  • W oczekiwaniu na polską premierę biografii Theloniousa Monka (Do południa/Trójka)
Thelonious Monk
Thelonious MonkFoto: PAP/Photoshot/William P. Gottlieb

Robin D. G. Kelley "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni", wyd. Kosmos Kosmos Robin D.G. Kelley "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni", wyd. Kosmos Kosmos

Piotr Jagielski wraz z Marcinem Kowalczykiem podjęli się przetłumaczenia ponad 600-stronicowej biografii amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" autorstwa Robina D.G. Kelleya. Wydawnictwo będzie miało swoją premierę 12 listopada w warszawskim klubie Pardon To Tu.

– Jeżeli chodzi o osobowość Theloniousa Monka, był on człowiekiem trudnym, który przez większość swojego życia zmagał się z nieprawidłowo zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Jak każdy jazzman swojego pokolenia był ofiara dyktatury okoliczności. Był czarnoskórym pianistą jazzowym w Ameryce kolejnych dekad przesiąkniętych rasizmem i uprzedzeniami. To odbiło się na jego twórczości – opowiada tłumacz.

Dlaczego, według Milesa Davisa (i naszego rozmówcy) Thelonious Monk był kiepskim akompaniatorem? Kto jeszcze przyczynił się do polskiego tłumaczenia jego biografii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Hirek Wrona
Gość: Piotr Jagielski (współautor polskiego tłumaczenia książki "Thelonious Monk: Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya )
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 11.16

kr/ml

Czytaj także

Włodzimierz Korcz: ciężko przekonać Alicję Majewską, że piosenka jest dobra

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:02
W audycji Marka Niedźwieckiego pojawił się jeden z najważniejszych duetów polskiej muzyki rozrywkowej – piosenkarka Alicja Majewska i kompozytor Włodzimierz Korcz. Opowiadali oni o swojej nowej płycie "Żyć się chce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Karwan: jestem stworzona do mówienia prawdy w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 13:12
Tym razem Marek Niedźwiecki gościł w studiu radiowej Trójki Anię Karwan, która promuje swój debiutancki album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Bajor: na tej płycie wróciłem do swojego vibrato

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 11:30
– To były tysiące materiałów, a ukochanych utworów setki. Francuskie i włoskie piosenki były w przeszłości moją zabawą – wspominał Michał Bajor, który wydał właśnie nową płytę zatytułowaną "Kolor Cafe".
rozwiń zwiń