Prawo pracy a urlop. Kilka pytań do eksperta

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:40
Sezon urlopowy w pełni. Kiedy, wobec tego, możemy wziąć urlop? W jakiej sytuacji musimy pogodzić się z tym, że go nam odmówiono? Co z urlopem, którego w pełni nie wykorzystaliśmy? Na te i inne pytania odpowiedziała w Trójce ekspertka prawa z Akademii Leona Koźmińskiego Monika Latos-Miłkowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ravipat

Posłuchaj
07:37 2020_06_26-11-20-32_Do_poludnia.mp3 Urlop w świetle praca pracy (Do południa/Trójka)

Czy jeżeli w firmie już wiele osób zgłosiło chęć wzięcia urlopu, szef może nam odmówić?

Może. Pracodawca nie jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w takim terminie, w jakim pracownik sobie życzy. Ustalenie konkretnego terminu zależy od dwóch czynników – zgłaszanych preferencji pracownika oraz od konieczności zapewnienia normalnego toku funkcjonowania zakładu pracy. Ta druga okoliczność jest przeważająca.

Czy jeżeli nie chcemy jechać na urlop, firma wypłaci nam ekwiwalent pieniężny? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości i kiedy go podtrzymamy?

W żadnym wypadku. Pracodawca wypłaca pracownikowi ekwiwalent pieniężny tylko w dwóch sytuacjach – w sytuacji wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, natomiast w innych przypadkach nie ma możliwości wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu zamiast wykorzystania urlopu "w naturze". To dlatego, że podstawowym celem urlopu, dla którego on w ogóle został ustanowiony, jest wypoczynek pracownika.


Co się stanie, jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu, który powinien był wykorzystać do danego dnia?

Urlop powinniśmy wykorzystać w tym roku kalendarzowym, w którym nabywamy do niego prawo. Urlop jest prawem, do którego prawa nabywamy corocznie. Chodzi o zachowanie corocznego rytmu odpoczynku pracownika. Jeżeli z jakichś względów pracownik nie wykorzysta urlopu przysługującego mu na dany rok kalendarzowy, to w następnym roku kalendarzowym ten urlop nie przepada. Za ten urlop nie wypłaca się ekwiwalentu, tylko w następnym roku kalendarzowym ten urlop staje się urlopem zaległym.

Więcej w dołączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzą: Agnieszka Furtak-BilnikMarta Malinowska
Gość: Monika Latos-Miłkowska (ekspertka prawa z Akademii Leona Koźmińskiego)
Data emisji: 26.06.2020
Godzina emisji: 10.26

kr

Czytaj także

Koronawirus. Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:46
- Są takie sytuacje, w których pracownik może odmówić wykonania pracy - potwierdza radca prawny Grzegorz Ruszczyk. Gdy, w jego ocenie, stanowisko pracy nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Ale przepisy nie są takie precyzyjne. Bo pracodawca na przykład będzie uważał, że wszystko jest w porządku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freelance. Tryb pracy na nowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 19:00
Możliwość pracy zdalnej, organizacja czasu według własnych potrzeb - to tylko niektóre zalety bycia freelancerem. Ale ten tryb pracy ma również wady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork powoli budzi się do życia. Do pracy wróciła tylko część osób

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:46
Po wznowieniu działalności gospodarczej w mieście Nowy Jork mniej niż połowa pracowników, z przewidywanych 400 tys., wróciła do pracy. Ludzie wciąż zaniepokojeni są groźbą zakażenia koronawirusem - powiedział burmistrz Bill De Blasio.
rozwiń zwiń