Brud i prawda, czyli fotografia komórkowa w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 11:40
- Nie jest ważny sprzęt, ale to, co mamy do powiedzenia - twierdzi artystka wizualna Kasia Kasica. Ty też możesz pokazać swoje prace i wygrać nagrody.
Audio
  • Studenci kręcą na wszystkim - rozmowa z Robertem Glińskim
  • Niemożliwe staje się możliwe - rozmowa z Arturem Reinhartem
  • Cykl swojego życia - rozmowa z Pawłem Staszakiem
  • Uchwyć chwilę - rozmowa z Kasią Kasicą
fot. Katarzyna Kasica, projekt TOGETHER
fot. Katarzyna Kasica, projekt TO/GET/HER

- Jeśli coś zwraca moją uwagę, przemawia do mnie, wywołuje emocje - natychmiast naciskam migawkę - podkreśliła reżyserka i fotografka w rozmowie z Gabrielą Darmetko. Część prac Kasi Kasicy można zobaczyć na blogu exandnext.tumblr.com.

Zdarza się, że fragmenty swoich filmów na telefonach komórkowych kręcą takze studenci szkół filmowych. - Myślę, że nawet film fabularny można tak stworzyć; wszystko zależy od siły treści i tematu - uważa reżyser Robert Gliński. Jego zdaniem idealnie do telefonu komórkowego pasują tematy współczesne, z wyrazistymi bohaterami. W rozmowie z Janem Niebudkiem poddał nawet konkretny pomysł ...
Oczywiście nie trzeba studiować w szkole filmowej, by fotografować i filmować za pomocą własnego telefonu komórkowego. Może to robić każdy, a następnie podzielić się swoimi pomysłami, biorąc udział w konkursie "Pokaż swój horyzont". Do 29 czerwca czekamy na zgłoszenia filmów i zdjęć wykonanych przez amatorów telefonem komórkowym. Dotychczas przesłane prace można zobaczyć TU>>
Zdaniem Kasi Kasicy zdjęcia zrobione telefonem są najbardziej autentyczne; pozwalają na chwytanie chwili; jest w nich brud i prawda. - Decydujesz o tym, że właśnie teraz chcesz to zdjęcie i za chwilę je masz. Co więcej, możesz je natychmiast wysłać w świat i znajdą się ludzie, którzy będa przeżywać je z Tobą - opowiada. I zastanawia się czy kiedyś zamiast dzienników zostawiać będziemy po sobie foldery z takimi właśnie uchwyconymi momentami?
W tym specjalnym - filmowym - wydaniu audycji "Do południa" Paweł Staszak z miesięcznika "Foto" opowiadał o różnicach między fotografią komórkową i cyfrową oraz zdradzał techniczne tajniki. A operator filmowy Artur Reinhart polecał filmowanie za pomocą komórek jako bardzo dobre ćwiczenie warsztatu .

My oczywiście zapraszamy na festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbywa się pod patronatem Trójki.

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od godziny 9.00 do 12.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Obnażanie bez robienia widza w trąbę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:00
- W mockumentach prawda i fikcja się przeplata, one podważają niepodważalną konstrukcję rzeczywistości, zaskakują humorem w obnażaniu kompleksów narodowych, natury polityki i showbiznesu - wyjaśniają twórcy niezwykłej sekcji tegorocznych Nowych Horyzontów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty emocji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:57
- My sami pracując przy tym festiwalu zaczynamy od naszych emocji, od tego, co mówi do nas kino, jak bardzo nas porusza. Gromadzimy te momenty i one z nami zostają - opowiada dyrektor artystyczna Joanna Łapińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bowie, Jagger i Sting znów na wielkim ekranie!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 15:39
David Bowie jako król Goblinów, Mick Jagger w dekadenckim kryminale i Sting jako członek młodzieżowego gangu Modsów - takie perełki zobaczymy na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń