X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Takiej Polski międzywojennej nie znałeś

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 20:00
Człowiek mucha i głodomór, moda na brydża i raki, pierwszy milion radioabonentów, a także pierwsza plaża naturystów w II Rzeczypospolitej torpeda na torach - to tylko niektóre z mniej znanych faktów obrazujących dwudziestolecie międzywojenne, o których przypominamy w Trójce.
Audio
  • O wydarzeniach dwudziestolecia międzywojennego opowiada historyk dr Janusz Osica
  • O życiu kulturalnym w latach 20. i 30. opowiadają Maja i Jan Łozińscy
  • Bartłomiej Kuczyński opowiada o pracy NAC i zebranych tam zbiorach
  • Z archiwum Polskiego Radia - ciężka praca dorożkarza
  • Z archiwum Polskiego Radia - obrączka i futro za letnisko
Polski harcerz Jerzy Jeliński przy samochodzie marki Buick, przed polskim poselstwem w Tokio. Pełen opis - http:audiovis.nac.gov.plobraz105763e78bdd2f43b0a1456b534deac8fcbe
Polski harcerz Jerzy Jeliński przy samochodzie marki Buick, przed polskim poselstwem w Tokio. Pełen opis - http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105763/e78bdd2f43b0a1456b534deac8fcbe/Foto: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

"O ziemiańskim świętowaniu", "Smaki dwudziestolecia" czy cykl "W ziemiańskim dworze" to tylko niektóre z książek Wydawnictwa Naukowego PWN, które portretują mieszkańców Polski z okresu dwudziestolecia międzywijennego, oddają klimat tamtego wyjątkowego czasu, zaglądają do kuchni, przedstawiają często już zapomnianych celebrytów.

Wysłuchaj załączonych dźwięków, by usłyszeć wszystkie opowieści trójkowych gości.

- To był okres ogromnego entuzjazmu. Na jego fali stworzyliśmy wspaniałą konstytucję marcową, zbudowaliśmy społęczeństwo wielokulturowe w sensie, o jakim dziś chyba nawet nie myślimy i podjęliśmy próby uprzemysłowienia kraju - opowiada historyk dr Janusz Osica .

Lata 20. i 30. to również okres tworzenia systemu szkół, radia, prasy, to czas kultu literatury oraz czerpania pełnymi garściami z życia towarzyskiego. Maja i Jan Łozińscy dokładnie się tym zjawiskom przyjrzeli i opisali m.in. w książkach "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" oraz "Narty. Dancing. Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej". - Ludzie nie lubili zostawać w domu, chodzili do kabaretów, kin, teatrów, na kolacje do dobrych restauracji. Jadano raki, ostrygi, spełniano wszystkie możliwe kulinarne fanaberie. Panowała moda na letnie wyjazdy nad morze, bądź - całorocznie - do Zakopanego - opowiadali w Trójce.

Ale nawet najdokładniejsze opisy nie wystarczą, by oddać ducha epoki . Z pomocą przychodzą archiwalne nagrania i zdjęcia, na których widnieją sportowcy i politycy, ludzie przy codziennych zajęciach i celebryci, zagraniczni goście w kraju i Polacy za granicą. Troską o te dokumenty i ich udostępnianiem zajmuje się Narodowe Archiwum Cyfrowe.

- Oglądanie tych zdjęć jest fascynujące! One pokazują postaci i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach, o których nie uczymy się w szkole - podkreśla  Bartłomiej Kuczyński z NAC.

Zdjęcia udostępniane przez NAC ( www.audiovis.nac.gov.pl ) trafiają do książek - także tych wydanych przez PWN, do sieci, do gazet. I są to fotografie fascynujące - niektóre z nich pokazujemy w Galerii .

Jakie zadania stoją przed NAC, gdzie znajdował się biegun ciepła II RP, o jakim ananasie mówi marszałek Piłsudski i kto w Wilnie zastawił futro dowiesz się słuchając wszystkich załączonych relacji oraz oglądając zdjęcia!

/

 


"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9 do 12. Zapraszamy.

Czytaj także

Historia (nie)codzienna. Dwudziestolecie na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
"W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" to zbiór wspomnień, relacji literackich, anegdot i unikatowych zdjęć, które układają się w opowieść o tym szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perypetie małżeńskie w Polsce przedwojennej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2012 10:12
- To prawdziwy manifest kobiecości i niezależności, ale też niezwykle ciekawa opowieść o Polsce. No i są uczucia, a wiadomo, że z nimi nie ma żartów - Michał Nogaś zaprasza do czytania wznowionej po 50 latach książki.
rozwiń zwiń