X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Podróżniczki" w gorsetach zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 15:51
- Historie opisane w książce Wolfa Kielicha "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy" mogą być inspirujące dla kobiet nawet teraz - przekonuje w "Do południa" tłumaczka Małgorzata Diederen-Woźniak.
Audio
  • O "Podróżniczkach" w "Do południa", 5.02.2013
  • Niezwykłe historie Florence Baker i Fanny Bullock Workman - "Do południa", 5.02.2013
Daisy Bates wśród Aborygenów, którzy nazywali ją Babcią
Daisy Bates wśród Aborygenów, którzy nazywali ją "Babcią"Foto: Fot.: Biblioteka stanowa Południowej Australii, zdjęcie pochodzi z książki "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy"

/

W XIX kobiety zazwyczaj dążyły do tego, by wyjść za mąż. Następnie poddawały się woli męża i wychowywały dzieci. Jednak nie wszystkie. Niektóre, których losy opisane zostały w książce "Podróżniczki", postanowiły zwiedzać świat. - To były przede wszystkim tak zwane spinsters, czyli stare panny - mówi tłumaczka książki, Małgorzata Diederen-Woźniak .

Wolf Kielich opisał kilkanaście kobiet: Lady Hester Stanhope, Alexandrine Tinne, Ida Pfeiffer, Isabella Bird-Bishop, Marianne North, Mary Kingsley, Daisy Bates, Alexandra David Néel oraz inne odważne damy, które postanowiły wyrwać się z ram konwenansu, poczuć smak niezależności, dać upust swojej prawdziwej naturze, zaspokoić ciekawość... słowem: wyruszyć w daleki świat.

Michał Nogaś , gospodarz "Do południa", zauważa, że w przeciwieństwie do mężczyzn najczęściej same musiały one finansować swoje wyprawy.

Wszystkie podróżniczki dokonały wyczynów, jak na tamte czasy, niewiarygodnych, a niektóre wniosły znaczny wkład w rozwój nauki. W sukniach i kapeluszach przemierzały pustynie oraz morza, konno i na słoniach podróżowały przez egzotyczne kraje, przebywały wśród kanibali, w murach klasztorów, w indiańskich wigwamach, jadły mrówki i węże. Poznawały obce zwyczaje i rytuały, wykazując więcej tolerancji oraz zrozumienia niż mężczyźni.

- Nie wyruszały na spotkania z tubylcami, na przykład z plemionami w Afryce, z bronią gotową do strzału, przez co łatwiej im było zaskarbić sympatię napotkanych ludzi - podkreśla Michał Nogaś.

Szczególnie niezwykła jest historia Florence Baker , która została kupiona jako biała niewolnica na targu w Bułgarii przez angielskiego lorda. Następnie razem z nim wzięła udział w wyprawie w poszukiwaniu źródeł Białego Nilu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Pati Shipman, autorką książki o Florence Baker.

W audycji "Do południa" mówiliśmy także o Fanny Bullock Workman , która zdobyła szczyt Pinnacle Peak o wysokości prawie 7000 metrów.  Z Thomasem H. Pauly, który  od lat bada jej dzieje, rozmawiał Jan Niebudek.

Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś.

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od godizny 9.00 do 12.00. Zapraszamy.

(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Afryka Bułgaria dzieci

Czytaj także

Zrób sobie przerwę. Odpocznij od życia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 15:00
Kończysz studia, przestajesz się rozwijać i czerpać radość z dotychczasowej pracy, nie wiesz co zmienić w swoim życiu? Zrób sobie przerwę, wyjedź na "gap year"!
rozwiń zwiń