Polska Światłoczuła, czyli filmowe impresje z podróży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska Światłoczuła, czyli filmowe impresje z podróży
Polska Światłoczuła. Artur Reinhart, a na ekranie - Danuta SzaflarskaFoto: Polska Światłoczuła

- Ludzie zaczynają inaczej myśleć o kinie. Każde spotkanie coś ze sobą niesie. Film żyje w ludziach, coś w nich rezonuje i to jest bezcenne, że te filmy nie są obojętne - mówi Aleksandra Grażyńska, koordynatorka projektu Polska Światłoczuła.

Posłuchaj

Polska Światłoczuła od kuchni (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Polska Światłoczuła to przedsięwzięcie Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta. Wpadli oni na pomysł, żeby pokazywać dobre polskie filmy w małych miejscowościach, gdzie nie ma kina i zaprosić w tę podróż także twórców.

Widzowie Polski Światłoczułej mieli już okazję oglądać i spotkać się z twórcami między innymi "W ciemności" Agnieszki Holland, "Obławy" Marcina Krzyształowicza czy "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida.
A kino - jak się okazuje - da się spakować w jeden samochód i złożyć w ciągu pół godziny. Ostatnio w trasę wyruszyli Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart. Widzowie od Kętrzyna, przez Supraśl, Lesko, Nowy Wiśnicz po Jaworzno zobaczyli, przed premierą kinową, "Inny świat", dokument o Danucie Szaflarskiej. Katarzyna Borowiecka miała okazję przez kilka dni im w tej podróży towarzyszyć.

Jak zapewnia Artur Reinhart kluczowa jest chęć rozmowy o kinie. - Ludzie, którzy chcą się spotkać i porozmawiać z twórcami, reżyserami, aktorami, członkami ekipy o tworzeniu filmu, o tym, czym film  jest w naszym życiu - opowiada Artur Reinhart. Dorota Kędzierzawska dodaje, że warunkiem koniecznym jest to, że nie może być w okolicy kina. - Natomiast musi być miejsce, w którym będziemy mogli zgasić światło, ustawić ekran, głośniki i projektor - opowiada rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej.

Aleksandra Grażyńska, koordynatorka Polski Światłoczułej, która była na każdej z dotychczasowych tras, zaznacza, że zawsze najważniejsze w spotkaniach z publicznością i dla organizatorów i dla artystów, są rozmowy po filmie. I każde spotkanie jest ciekawą rozmową o kinie, niezależnie czy prowadzoną w ośrodku kultury, czy w zakładzie karnym. Samochody Polski Światłoczułej do tej pory przemierzyły 35 tys. 623 km.

Gdzie już gościła ekipa Polski Światłoczułej, jak publiczność ocenia spotkanie z "Innym światem", dokumentem o Danucie Szaflarskiej oraz ile czasu zajmuje zorganizowanie sali kinowej? Posłuchaj całej rozmowy!

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka.

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9 do 12. Zapraszamy.

Polecane