X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trójka z Rzymu. "Włosi są po prosu genialni"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 09:21
W specjalnym wydaniu "Do południa" gościliśmy w słonecznej Italii. Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, szef Instytutu Polskiego w Rzymie, Włosi to naród pełen niespodzianek. - Dla nich czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz - dodaje przebywający w Rzymie Paweł Drozd.
Audio
Rzym, Schody Hiszpańskie
Rzym, Schody HiszpańskieFoto: fot. Paweł Drozd

Do miasta na siedmiu wzgórzach dotarła już wiosna, kwitną drzewa i kwiaty. Pogoda jest jednak wczesnowiosenna, temperatura nie przekracza 10 stopni, a słońce świeci na przemian z deszczem. Włoski dzień zaczyna się powoli najczęściej od espresso w ulubionej kawiarni. Porannej kawie towarzyszy colazione, śniadanie, tutaj jedzone zawsze na słodko.

Tradycją włoską jest też sjesta, odpoczynek i brak pośpiechu. Nie bez przyczyny ruch slow food promujący różnorodność w jedzeniu i naturalny sposób produkowania żywności narodził się właśnie w tym kraju. Każdy region włoski ma tradycyjne produkty. W regionie Lazio, w którym leży Rzym, należy do nich m.in. ser pecorino romano. Jak opowiada właścicielka firmy, którą założył jej dziadek, sery dojrzewają około 1,5 roku w jaskini mającej 2 tysiące lat. Każdy z nich jest solony ręcznie, a później ubierany w tzw. czarną suknię, tak samo jak za czasów Imperium Rzymskiego.

Mimo kryzysu włoskie espresso jest tak samo czarne, a cappuccino tak samo słodkie, jaka jest więc prawda o problemach ekonomicznych tego kraju? Jak deklarują sami Włosi jednym z efektów kryzysu jest poprawa sytuacji na drogach i zmniejszenie korków. Część rodzin musiała po prostu sprzedać drugi czy trzeci samochód. Prawa, jakimi rządzą się włoskie ulice, mogą być dla turystów zaskoczeniem. Tu czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz.

Jarosław Mikołajewski, poeta, pisarz, dziennikarz, dyplomata, były szef Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie, podkreśla, że Włosi są genialni. Można ich nie znosić, ale…

Audycję prowadzili Paweł Drozd z Rzymu i Michał Nogaś z Myśliwieckiej 3/5/7.

Audycja powstała we współpracy z Parlamentem Europejskim.

Zobacz więcej na temat: EURANET Rzym Włochy

Czytaj także

Rozsmakuj się w Finlandii z Trójką!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 18:13
W specjalnym wydanie audycji "Do południa" poświęconym Finlandii mówiliśmy m.in. o fińskim kinie, muzyce, sposobie na życie i... autobusie, w którym zbudowano saunę
rozwiń zwiń