X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Pustelnik: spadł z Broad Peak, kupił linę i wrócił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:38
– Dla mnie niedogodności wejścia są oczywiste, ale satysfakcja i motywacja to motor napędzający. I trzeba pamiętać, że w górach nikt i nic nie zwalnia z myślenia – powiedział w Trójce himalaista Piotr Pustelnik, jeden z trzech Polaków, którzy zdobyli Koronę Himalajów.
Audio
  • Piotr Pustelnik opowiada jak wygląda życie himalaisty (Do południa/ Trójka)
Piotr Pustelnik: spadł z Broad Peak, kupił linę i wrócił
Foto: archiwum prywatne P. Pustelnika

Korona Himalajów i Karakorum to 14 ośmiotysięczników. Piotrowi Pustelnikowi zdobycie ich zajęło 20 lat. - Tych wypraw było ponad 20, w sumie w górach spędziłem około 5-6 lat – mówił himalaista w audycji "Do południa".

Jak jest na najwyższych szczytach świata? - Mistyka gór jest odczuwalna zawsze, ale często osłabia ją tłum. Moim zdaniem przeżywanie gór w samotności jest o wiele bardziej intensywne. Bo jeśli na szczycie stoi 100 osób, z czego 50 rozmawia przez telefon, a 20 oddaje się potrzebom fizjologicznym, to ciężko mówić o kontemplacji piękna gór. Na szczęście takich szczytów z dzikimi tłumami nie ma dużo – dodał Piotr Pustelnik.

Piotr
Piotr Pustelnik w studiu Trójki; fot: G. Darmetko

Kluczem do sukcesu we wspinaczce jest jego zdaniem zaakceptowanie ryzyka, bo tego nie da się uniknąć. – Natomiast zawsze trzeba poważnie zastanowić się, jeśli na wyprawie pojawiają się jakieś wyjątkowe okoliczności. Nikt i nic nie zwalania człowieka z myślenia w górach – mówił sportowiec.

Czytaj więcej o tegorocznej wyprawie na Broad Peak >>>

W 1998 r. Piotr Pustelnik podjął nieudaną próbę zdobycia Broad Peak. – Urwała mi się liną, to był mój błąd, stoczyłem się praktycznie spod obozu drugiego do pierwszego. Potłukłem się, zgubiłem większość sprzętu, było ciężko. Po wszystkim miałem traumę, ale rok później wróciłem, wziąłem więcej swojej liny i ktoś mi ją ukradł! Znowu musiałem więc korzystać z tych starych sznurków na miejscu, ale się udało – wspominał himalaista.

Piotr Pustelnik ma dwóch synów, obaj się wspinają. Czy próbował odwodzić ich od tego? – Weszli we wspinaczkę w sposób dla mnie prawie niewidoczny, przez wspólne wakacje gdzieś w skałkach, a później poszli swoja drogą. Natomiast jak każdy rodzic bardzo się o nich boję i będę się bał do końca życia – dodał.

Jak to jest na zawsze zostawić przyjaciół w górach, jak bardzo na wyprawach liczy się szczęście i jaka będzie przyszłość himalaizmu? Między innymi o tym mówił w rozmowie z Pawłem Drozdem Piotr Pustelnik. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: Himalaje

Czytaj także

10 kilometrów z piekła do nieba

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 19:10
Ruszyła wyprawa, podczas której Grzegorz Michałek, jako pierwszy człowiek na świecie, zdobędzie najgłębszą jaskinię świata i najwyższy szczyt, Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bójka na Mount Evereście - himalaiści ledwie uszli z życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 14:30
Podczas wspinaczki na Mount Everest doszło do walki na pięści i kamienie między europejskimi himalaistami a Szerpami - poinformował pragnący zachować anonimowość świadek wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń