X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrzyni freedivingu: leżę na wodzie, nie oddycham, medytuję

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:19
- Mój rekord w statycznym wstrzymywaniu oddechu to 6 minut. Wygląda to tak, że leżę 6 minut na wodzie, z głową do dołu i medytuję. Tak można to nazwać – opowiadała w Trójce Agata Bogusz, rekordzistka Polski w nurkowaniu głębinowym i propagatorka freedivingu.
Audio
  • Agata Bogusz tłumaczy, za co kocha nurkowanie głębinowe (Do południa/ Trójka)
Agata Bogusz na tle wraku
Agata Bogusz na tle wrakuFoto: Fot.: Agata Bogusz/ http://freediving.bluego.pl/

Freediving to nurkowanie na zatrzymanym oddechu. - Nieprawidłowa jest nazwa bezdech, bo bezdech niewiele ma wspólnego ze świadomym zatrzymywaniem oddychania – podkreślała Agata Bogusz w audycji "Do południa”.

Freediving ma dwa główne działy: nurkowanie w basenie i na wodach otwartych. – Są jeszcze inne konkurencje, jak między innymi nurkowanie głębokościowe na wodach otwartych w płetwach, albo bez. Jest jeszcze konkurencja "no limits”, przy której nurek korzysta z windy, zabierającej go na dół. To znamy z filmu "Wielki błękit". Po dopłynięciu na odpowiednią głębokość otwieramy balon, który ma nas wyciągnąć na powierzchnię – opowiadała Agata Bogusz.

Freediverka tłumaczyła też najważniejsze różnice między nurkowaniem z butlą tlenową i bez. – Mówi się, a ja to podzielam, że nurek sprzętowy schodzi pod wodę, żeby pooglądać świat. A freediver schodzi po to, żeby spojrzeć w siebie. Ja zamykam oczy i staram się wyczuć w to, co się dzieje z moim ciałem. Wtedy dookoła panuje ogromna cisza i wyostrza się zmysł dotyku. Woda otula całe ciało. Zwiększa się ciśnienie, co jest odczuwalne. I jeżeli możemy się rozluźnić, wszystko przebiega bezpiecznie i spokojnie – opowiadała sportsmenka.

To, co nam każe wziąć oddech, to – jak tłumaczyła Agata Bogusz – wcale nie jest brak tlenu, ale nadmiar dwutlenku węgla. - Jeżeli spróbujemy wstrzymać oddech na chwilę, to zauważymy ogromną chęć, żeby zrobić szybki wydech, a nie głęboki wdech – mówiła mistrzyni freedivingu.

Agata
Agata Bogusz, fot: wikipedia/freediving.bluego.pl/team/agata-bogusz

Jak przygotować się do takiego nurkowania, na czym polega odruch nurkowy, jakie są główne zagrożenia przy freedivingu, na czym polega samba i  czym jest syreni ogon? Między innymi o tym mówiła w Trójce Agata Bogusz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9 do godz. 12.

Zobacz więcej na temat: hobby Paweł Drozd SPORT

Czytaj także

"Kobieta z głębi": nurkowanie to pasja

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:30
- Kiedyś znajomy powtarzał mi: "żyj tu i teraz”, dopiero dziś to rozumiem. Nieraz mówię: "tak miało być, bo ta sytuacja nauczyła mnie czegoś". Zawsze doszukuję się pozytywnej strony - opowiada Elżbieta Benducka, która w listopadzie zeszłego roku w 12. rocznicę śmierci męża, ustanowiła rekord Polski w nurkowaniu głębinowym kobiet. Zeszła na 190 m.
rozwiń zwiń