Mistrzyni freedivingu: leżę na wodzie, nie oddycham, medytuję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrzyni freedivingu: leżę na wodzie, nie oddycham, medytuję
Agata Bogusz na tle wrakuFoto: Fot.: Agata Bogusz/ http://freediving.bluego.pl/

- Mój rekord w statycznym wstrzymywaniu oddechu to 6 minut. Wygląda to tak, że leżę 6 minut na wodzie, z głową do dołu i medytuję. Tak można to nazwać – opowiadała w Trójce Agata Bogusz, rekordzistka Polski w nurkowaniu głębinowym i propagatorka freedivingu.

Posłuchaj

Agata Bogusz tłumaczy, za co kocha nurkowanie głębinowe (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Freediving to nurkowanie na zatrzymanym oddechu. - Nieprawidłowa jest nazwa bezdech, bo bezdech niewiele ma wspólnego ze świadomym zatrzymywaniem oddychania – podkreślała Agata Bogusz w audycji "Do południa”.

Freediving ma dwa główne działy: nurkowanie w basenie i na wodach otwartych. – Są jeszcze inne konkurencje, jak między innymi nurkowanie głębokościowe na wodach otwartych w płetwach, albo bez. Jest jeszcze konkurencja "no limits”, przy której nurek korzysta z windy, zabierającej go na dół. To znamy z filmu "Wielki błękit". Po dopłynięciu na odpowiednią głębokość otwieramy balon, który ma nas wyciągnąć na powierzchnię – opowiadała Agata Bogusz.

Freediverka tłumaczyła też najważniejsze różnice między nurkowaniem z butlą tlenową i bez. – Mówi się, a ja to podzielam, że nurek sprzętowy schodzi pod wodę, żeby pooglądać świat. A freediver schodzi po to, żeby spojrzeć w siebie. Ja zamykam oczy i staram się wyczuć w to, co się dzieje z moim ciałem. Wtedy dookoła panuje ogromna cisza i wyostrza się zmysł dotyku. Woda otula całe ciało. Zwiększa się ciśnienie, co jest odczuwalne. I jeżeli możemy się rozluźnić, wszystko przebiega bezpiecznie i spokojnie – opowiadała sportsmenka.

To, co nam każe wziąć oddech, to – jak tłumaczyła Agata Bogusz – wcale nie jest brak tlenu, ale nadmiar dwutlenku węgla. - Jeżeli spróbujemy wstrzymać oddech na chwilę, to zauważymy ogromną chęć, żeby zrobić szybki wydech, a nie głęboki wdech – mówiła mistrzyni freedivingu.

Agata
Agata Bogusz, fot: wikipedia/freediving.bluego.pl/team/agata-bogusz

Jak przygotować się do takiego nurkowania, na czym polega odruch nurkowy, jakie są główne zagrożenia przy freedivingu, na czym polega samba i  czym jest syreni ogon? Między innymi o tym mówiła w Trójce Agata Bogusz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9 do godz. 12.

Polecane