X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Badjao. Poznaj tajemnice ludzi ze skrzelami!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 17:54
- Mieli swój własny raj i doprowadzili sztukę freedivingu do perfekcji. Badjao, którzy urodzili się na łodzi i żyją na łodzi, zapadają na chorobę lądową, gdy wyjdą na brzeg - opowiada Eliza Kubarska, która przygotowuje film o tej niezwykłej, mało znanej społeczności.
Audio
  • Eliza Kubarska o tym jest niezwykłego w ludziach z plemienia Badjao (Do południa/ Trójka)
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.Foto: David Kaszlikowski

W Azji Południowo-Wschodniej, przy ciepłych i przejrzystych morzach Malezji i Filipin, żyje lud Badjao. Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.

To była pierwsza informacja, jaką dostała Eliza Kubarska. Uwierzyła, gdy zanurzyła się pod wodę i zobaczyła, co ci ludzie potrafią zrobić. - Freedivingu można się nauczyć, ale jeżeli nagle cała społeczność w ten sposób się zachowuje, jakby wogóle nie musieli oddychać, to znaczy, że odkryłam coś bardzo niezwykłego - opowiada rozmówczyni Pawła Drozda.

Eliza Kubarska wróciła niedawno do Polski i wiele godzin spędza w studiu montażowym nad filmem dokumentalnym o ludzie Badjao, którego członkowie od setek lat żyją na morzu, a właściwie pod wodą. Podobno ich dzieci szybciej uczą się pływać niż chodzić. Dzisiaj Badjo wypierani są przez luksusowe hotele, a przyszłość "Cyganów morza" stoi pod znakiem zapytania. - Na łodziach czują się wolni. To nie był lud, który walczył; to był lud, który zawsze uciekał i żył w swoim raju; w prostu sposób, ale w całkowitej harmonii z naturą - opowiada specjalistka od trudnych wyzwań, alpinistka, podróżniczka i filmowiec.

Jak wyjaśnia gość "Do południa", ten raj został odkryty także przez naszą cywilizację. - Rejony, które niegdyś należały tylko do Badjao, w tym momencie stają się najpopularniejszymi miejscami do nurkowania - wyjaśnia. Turystyka rozwija się bardzo intensywnie, a Badjao są brutalnie przesiedlani.

Film dokumentalny Elizy Kubarskiej jest w fazie produkcji; prawdopodobnie do końca roku powstanie wersja telewizyjna. - Moim marzeniem jest realizacja filmu pełnometrażowego. Zdjęcia, które zrobiliśmy są bardzo spektakularne, a historia jest bardzo wzruszająca - mówi gość Trójki.

Jak można wesprzeć powstanie filmu pełnometrażowego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku między godziną 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże

Czytaj także

Piotr Pustelnik: spadł z Broad Peak, kupił linę i wrócił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:38
– Dla mnie niedogodności wejścia są oczywiste, ale satysfakcja i motywacja to motor napędzający. I trzeba pamiętać, że w górach nikt i nic nie zwalnia z myślenia – powiedział w Trójce himalaista Piotr Pustelnik, jeden z trzech Polaków, którzy zdobyli Koronę Himalajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzyni freedivingu: leżę na wodzie, nie oddycham, medytuję

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:19
- Mój rekord w statycznym wstrzymywaniu oddechu to 6 minut. Wygląda to tak, że leżę 6 minut na wodzie, z głową do dołu i medytuję. Tak można to nazwać – opowiadała w Trójce Agata Bogusz, rekordzistka Polski w nurkowaniu głębinowym i propagatorka freedivingu.
rozwiń zwiń