X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pałkiewicz: polscy zesłańcy tak znani w Rosji, że nawet car im pomagał

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 17:45
Benedykt Dybowski, Jan Czerski i Aleksander Czekanowski to polscy badacze, na cześć których nazwane zostały góry i rzeki na Syberii. Niestety w Polsce pamięć o nich ginie. Oryginalny pomysł na przywrócenie jej ma podróżnik Jacek Pałkiewicz.
Audio
  • Jacek Pałkiewicz o planowanej wyprawie na Syberię (Do południa/ Trójka)
Jacek Pałkiewicz
Jacek Pałkiewicz

"Szlakiem polskich badaczy Syberii" – tak nazywa się wyprawa, która za miesiąc wyruszy do Rosji. Jej organizatorem jest podróżnik, członek Królewskiego Towarzystwa Podróżniczego w Londynie, Jacek Pałkiewicz .

Kierował wieloma wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle i pustynie naszej planety. Dlaczego teraz zdecydował się na Syberię? - Niestety nikt z młodzieży nie pamięta nazwisk Dybowskiego czy Czerskiego, a Rosjanie znakomicie je znają. Ich imiona noszą góry i rzeki na Syberii. Dlatego chcę odświeżyć ten temat i pokazać polski wkład w badanie tych terenów - mówił Jacek Pałkiewicz w audycji "Do południa”.

Podróżnik podkreślał w rozmowie z Pawłem Drozdem, że dorobek Polaków ciężko jest streścić. - Czekanowski, Czerski i Dybowski zaczęli swoją pracę jako badacze Bajkału. Mówi się o nich, że to wielka trójka Bajkału, bo wnieśli bardzo wiele na ten temat w różne dziedziny nauki. A pracowali w bardziej niż ekstremalnych warunkach, bo przecież to byli zesłańcy. Mało osób wie, że Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne wspomagało tych ludzi. Nie tylko wspierali ich w badaniach, ale nawet zwracali się do cara z prośbą o zwolnienie ich. I wielu dzięki temu wróciło wcześniej, nawet odznaczonych medalami - opowiadał Jacek Pałkiewicz.

Wyprawa rozpocznie się w Irkucku. - A dalej pojedziemy na Kamczatkę i wyspy Komandorskie – dodaje podróżnik.

Co chciałby tam odkryć i jakie ma dalsze plany podróżnicze? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku między godziną 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Rosjanie wskrzesili roślinę zamarzniętą od 30 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 10:33
Z nasion znalezionych w norze wiewiórki z epoki lodowcowej udało się wyhodować w pełni rozwinięte rośliny. Odkrycie rosyjskich naukowców może okazać się przełomowe dla ratowania gatunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosyjski Leonardo da Vinci” odkrywcą atmosfery Wenus

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 07:00
Michaił Łomonosow zajmował się niemal każdą dziedziną nauki. To on, obserwując Wenus przechodzącą przez tarczę Słońca, odkrył, że na planecie nazwanej imieniem rzymskiej bogini miłości istnieje atmosfera - gruba i gęsta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej Transsyberyjska – Rosja w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 06:00
– Obserwując życie wewnętrzne tego jednego pociągu, osób, które nim podróżują, można nauczyć się Rosji i Rosjan – tak zalety podróżowania Koleją Transsyberyjską ukazywał Krzysztof Miller, fotoreporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie mają krew mamuta. Sklonują go?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 09:48
Naukowcy znaleźli na północy Rosji świetnie zachowane ciało mamuta. W bryle lodu przetrwało ono 10 tysięcy lat.
rozwiń zwiń