"Kraftwerk. Publikation" biografia zespołu owianego tajemnicą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kraftwerk. Publikation" biografia zespołu owianego tajemnicą
Występ grupy Kraftwerk w Duesseldorfie (styczeń 2013)Foto: Miroslav Bolek/Wikimedia Commons/CC

- Kraftwerk uchodzi wręcz za zespół mediafobiczny. Tajemnica jest elementem jego wizerunku. David Buckley szanuje powstały mit - mówi opiekun polskiego wydania "Kraftwerk. Publikation" Tomasz Nowak. Książka nie jest jednak laurką, pokazuje m.in. liczne napięcia w zespole.

Posłuchaj

"Kraftwerk. Publikation" biografia zespołu owianego tajemnicą (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W "Do południa" gościliśmy także tłumacza "Kraftwerk. Publikation" Macieja Szymańskiego. - Autor postarał się, żeby nawet forma książki nawiązywała do elektronicznej strony muzyki Kraftwerku. Układ biografii jest bardzo specyficzny. Została nazwana "Biografią 64 bitową", a to dlatego, że książka jet podzielona na 8 rozdziałów, a każdy z nich na 8 podrozdziałów - opowiada tłumacz. Jak dodaje jeszcze zanim dostał książkę wiedział, że brakuje w niej wypowiedzi dwóch najważniejszych członków zespołu Floriana Schneidera i Ralfa Hüttera. - Spodziewałem się, że książka będzie niepełna. Jednak tłumacząc ją pomyślałem, że dobrze się stało. Biografia nie jest bowiem laurką, a publikacją pokazującą napięcia, które były w zespole, o których większość z nas nie wiedziała - mówi Maciej Szymański.

Fragment
Fragment okładki książki Davida Buckley’a "Kraftwerk. Publikation".

We wtorek, 18 czerwca - z Trójkowym Znakiem Jakości - ukazuje się w Polsce książka Davida Buckley’a "Kraftwerk. Publikation". Opowiemy o niej na dziesięć dni przed koncertem zespołu na festiwalu Malta, któremu - od lat - patronujemy!

"Moim zdaniem jest to pierwsza poważna książka o Kraftwerku napisana przez osobę nie mającą nic wspólnego z zespołem (…). David Buckley maluje żywy obraz społecznego i kulturowego tła Kraftwerku, umieszczając tę grupę i jej muzykę w szczegółowo nakreślonym kontekście. Korzysta w tym celu z licznych wywiadów, przeprowadzonych z ludźmi związanymi z zespołem, jak i postronnymi obserwatorami. A przy tym głęboko analizuje proces, który sprawił, że osobliwa grupa z Düsseldorfu zdołała stworzyć muzykę popularną po dziś dzień rozumianą na całym świecie” – pisze we wstępie Karl Bartos, były członek zespołu.

Kraftwerk
Kraftwerk w trakcie koncertu w Sztokholmie. Fot. Andréas Hagström/Wikipedia/CC

To fascynująca lektura, nie tylko dla fanów niemieckiej supergrupy! To opowieść o zjawisku, o fenomenie, o niewątpliwym wpływie, jaki Kraftwerk wywarł na artystów tworzących w kolejnych dekadach. 

Kraftwerkowi poświęcone też było wtorkowe wydanie "Potrójnego Pasma Przenoszenia" Michała Margańskiego.

Na wtorkowe  prowadził "Do południa" Michał Nogaś

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku między 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Polecane