X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia! (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 15:50
Pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonał Stanisław Wilhelm Lilpop. Fotografia ta była na dodatek trójwymiarowa i pokazywała sławną osobę. W audycji "Do południa" mówiliśmy o tym i wielu innych niezwykłych zdjęciach Lilpopa, które można oglądać na wystawie w Warszawie.
Audio
  • Tomasz Wierzejski, kurator wystawy "Będę to fotografował w kolorach” o zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa (Do południa/Trójka)
Zobacz fotografie autora pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia (galeria)
Foto: Fot.: Stanisław Wilhelm Lilpop /archiwum Muzeum w Stawisku/FOTONOVA

W 150-lecie urodzin Stanisława Wilhelma Lilpopa w warszawskim Domu Spotkań z Historią zorganizowano wystawę zdjęć jego autorstwa zatytułowaną "Będę to fotografował w kolorach".  Od 4 lipca do 17 listopada 2013 będzie można obejrzeć około 180 fotografii z lat 1908-1930, z czego część w technice 3D.

Polowania w Afryce roku 1910 uwiecznione przy pomocy aparatu stereoskopowego i zdjęcia dokumentujące życie Europy w pierwszych dekadach XX wieku – to tylko część tego, co będzie można zobaczyć na tej unikalnej wystawie.

Tomasz Wierzejski, kurator wystawy i redaktor naczelny agencji Fotonova mówi, że Stanisław Wilhelm Lilpop był fotografem amatorem, ale z ogromnym talentem. Zdaniem gościa audycji "Do południa" właśnie Lolipop jest autorem pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia, a nie, jak wcześniej przypuszczano, Tadeusz Rząca, który w 1912 sfotografował krakowskie kwiaciarki.

Kwiaciarki
Kwiaciarki na Rynku Głównym w Krakowie, ok. 1912 roku. Autorem fotografii jest Tadeusz Rząca. Zdjęcie jest własnością publiczną.

Rozmówca Pawła Drozda podkreśla, że zdjęcie przedstawiające Hanię Lilpopówna (później Annę Iwaszkiewiczową) z przyjaciółką Marią Wysocką (później Piątkowska) zostało wykonane najpóżniej w 1909 roku. - Na dodatek jest ono zrobione w trójwymiarze i jeszcze w pewnym sensie jest to zdjęcie celebryckie - mówi Tomasz Wierzejski.

Po
Po prawej Hania Lilpopówna (później Anna Iwaszkiewiczowa) z przyjaciółką Marią Wysocką (później Piątkowska). Ogród willi Lilpopów Aida w Podkowie Leśnej, 1909. Fot.: Stanisław Wilhelm Lilpop / archiwum Muzeum w Stawisku/FOTONOVA

Stanisław Wilhelm Lilpop (1863 – 1930) to pochodzący ze znanej warszawskiej rodziny przemysłowców, założyciel miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojciec Anny Iwaszkiewiczowej i fundator domu w Stawisku.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

(pg/mat. promocyjne)

Czytaj także

Tadeusz Rolke o robieniu zdjęć nikomu niepotrzebnych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 12:00
– Większość moich fotografii poswatała nie w skutek zleceń. Mam jakiś motorek, który mnie kręci do bezustannego fotografowania – mówił Tadeusz Rolke prowadzącym "Radiowy Dom Kultury”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy boją się być offline. Wykonujemy miliardy zdjęć miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:00
Co miesiąc Polacy robią blisko 2 miliardy zdjęć. Aż 10 procent z nich jest udostępnianych w 60 sekund od zrobienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irina Werning: wspomnienia ze zdjęć są bardzo silne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 15:31
- Kiedy spotykam ludzi, którym będę robiła zdjęcia, to wydaje mi się, że nie przypominają siebie z przeszłości. Dopiero gdy zostaną tak samo ubrani i przybiorą odpowiednie pozy, to widać podobieństwo. Świadczy to o tym, że jest w nich coś stałego - powiedziała Jedynce fotografka Irina Werning.
rozwiń zwiń