X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Planujesz zakup obrazu? Sprawdź, czy nie jest kradziony!

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:25
Po kradzieży drogiego sprzętu elektronicznego złodziej stara się go szybko sprzedać, bo traci on na wartości. - Z działami sztuki jest inaczej, paserom opłaca się przetrzymać je nawet kilkanaście lat i dopiero potem sprzedać lub nawet próbować zalegalizować ich posiadanie - mówi kryminolog, Olgierd Jakubowski z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Audio
  • Planujesz zakup obrazu? Posłuchaj jak nie dać się oszukać! (Do południa/Trójka)
  • O poszukiwaniach zaginionych obrazów opowiada Elżbieta Rogowska, Naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych (Do południa/Trójka)
Planujesz zakup obrazu? Sprawdź, czy nie jest kradziony
Foto: Glow Images/East News

 - Zanim więc kupimy obraz czy inne dzieło sztuki, które nam się ogromnie podoba, powinniśmy sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione – mówi gość "Do południa". W przypadku kupna kradzionego dzieła nie tylko możemy je stracić, ale możemy zostać oskarżeni nawet o bierne paserstwo.

Jak sprawdzić czy obraz nie jest poszukiwany? Można to zrobić w krajowej ewidencji zabytków skradzionych i nielegalnie wywiezionych za granicę. Rejestr zawiera blisko 9 tys. obiektów zrabowanych w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Jak zwraca uwagę Olgierd Jakubowski nie każdy złodziej sztuki świadom jest wartości skradzionego przedmiotu. Wiele przedmiotów skradzionych, zwłaszcza z kościołów, zostało po prostu przetopionych. Stało się tak np. w przypadku kradzieży pierścienia prymasa Wyszyńskiego.

O dziełach sztuki zaginionych i skradzionych podczas II wojny światowej opowiadała Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich rejestr liczy ponad 63 tys. obiektów. Zdjęcia można zobaczyć na stronie muzeumutracone.pl.

Najsłynniejszym obrazem odzyskanym w ostatnich latach była  "Żydówka z cytrynami" (znana też jako "Pomarańczarka") Aleksandra Gierymskiego. W walkę o odzyskanie obrazu zaangażowano Interpol, policję i sąd niemiecki.

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

gs

Zobacz więcej na temat: dzieła sztuki Paweł Drozd

Czytaj także

Premiera odświeżonej "Pomarańczarki"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 07:53
Zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie mogą już oglądać obraz Aleksandra Gierymskiego. Po 14 miesiącach zakończyła się konserwacja znalezionego w 2011 roku dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolekcjonowanie sztuki się nie opłaca"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 10:44
- Co z tego, że dzieło, za które zapłaciłem kiedyś 40 tysięcy kosztuje teraz trzy raz więcej. Tym bardziej nie chce go sprzedać - mówił w Dwójce Piotr Bazylko, autor książki "Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolog: wojna w Syrii sprzyja rozgrabianiu zabytków

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 11:54
Wojna domowa w Syrii to okazja dla rabusiów do grabienia głównych stanowisk archeologicznych. Szczególnie narażone są miasta Apamea i Palmyra.
rozwiń zwiń