Big Jump – wejdź do rzeki z całą Europą

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:08
14 lipca punktualnie o godz. 15 miłośnicy rzek i jezior w całej Europie wejdą do wody. O idei i atrakcjach kolejnej już edycji akcji Big Jump opowiadał w Trójce Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Audio
  • Jacek Bożek tłumaczy na czym polega idea Big Jump (Do południa/ Trójka)
  • O atrakcjach Wisły opowiedział Gabrieli Darmetko Paweł Grzybowski z Klubu Gaja (Do południa/ Trójka)
Zabawa podczas Big Jump 2012
Zabawa podczas Big Jump 2012 Foto: klubgaja.pl/ materiały promocyjne

Big Jump to inicjatywa europejska. - To idea, która narodziła się we Francji. Przypominamy nią, że woda jest ważna dla podtrzymania życia, ale i dla jego jakości. Ja wchodzę prawie do każdej rzeki, nad którą jestem, bo to prawdziwa radość. Dlatego serdecznie zapraszam do europejskiego wydarzenia 14 lipca, punktualnie o godz. 15. W całej Europie będziemy wtedy wchodzić do różnych rzek – opowiadał w audycji "Do południa" Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja.

W Polsce centralnym wydarzeniem będzie spotkanie na plaży przy Bulwarze Flotylli Wiślanej koło Cypla Czerniakowskiego w Warszawie. Klub Gaja zaprasza wszystkich do udziału w akcji i do wejścia do wody w swojej najbliższej okolicy. Wystarczy 14 lipca o godz.15.00 znaleźć się nad wodą ( rzeką, strumieniem, stawem, jeziorem) i zanurzyć w niej choćby dłoń. Można także w tym dniu zorganizować rodzinny czy lokalny piknik nad najbliższą rzeką lub innym akwenem, żeby wspólnie spędzić tam czas. Więcej informacji na stronie zaadoptujrzeke.pl.

Po co to wszystko? - Pokazujemy, że możemy się zwrócić twarzą do rzeki, namawiamy warszawiaków do wypoczynku nad Wisłą, bo wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, żeby naprawdę się zrelaksować. Rzeka potrafi też jednoczyć mieszkańców, przez interesującą historię, przez przeszłość. Do tego wspólne zajęcia nad wodą, wypoczynek... Naprawdę warto zainteresować się rzekami i jeziorami w naszej okolicy, warto o nie zadbać – dodał Jacek Bożek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Katarzyny Borowieckiej z Jackiem Bożkiem. W audycji "Do południa” naszym gościem był także Paweł Grzybowski z Klubu Gaja, który o największych walorach Wisły opowiadał Gabrieli Darmetko. Wszystko usłyszą Państwo w dołączonych do tekstu dźwiękach.

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

(ei)

Czytaj także

Woda darem życia, oszczędzaj ją!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 11:46
Choć po ostatnich burzach i ulewach, które spowodowały wiele szkód i podtopień, zakrawa to na kiepski żart, ale w Polsce mamy za mało wody. Są regiony, w których jej brakuje. Dlatego tak ważne jest oszczędzanie wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki akcji "Zaadoptuj rzekę" łosoś wróci do polskich rzek?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 18:28
- To ryba wędrowna, płynie z morza do górnych partii rzek celem złożenia ikry. By wrócić do polskich rzek, potrzebuje...czystej wody. Ryba ta do końca życia pamięta miejsce, gdzie się urodziła, i wraca tam po zapachu - przypomina Beata Tarnawa prowadząca zajęcia edukacyjne z młodzieżą w ramach akcji "Zaadoptuj rzekę".
rozwiń zwiń