Bajeczne białe słonie, które są różowe

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 15:20
Niektóre zwierzęta istnieją tylko w legendach i baśniach. Inne, choć niezwykle rzadkie, można spotkać w niektórych częściach Ziemi. Jednym z nich jest biały słoń.
Audio
  • Daniel Otis o białych słoniach (Do południa/ Trójka)
Bajeczne białe słonie, które są różowe
Foto: Glow Images/ East News

- Białe słonie albo słonie albinosy od zawsze były kojarzone z południowoazjatyckimi monarchami. Źródeł można szukać w religii - mówi w audycji "Do południa" kanadyjski dziennikarz, Daniel Otis. Wzmianki na temat tak rzadkiego gatunku słoni pojawiły się już w jednym z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich – Mahabharacie.
Takie słonie miały się również pojawić w miejscu narodzin Buddy. Z tego m.in. powodu kojarzone są z boskością, a ich kolor odczytywany jest jako oznaka niewinności.
Choć nazywane białymi, słonie mają delikatnie różową barwę. Takie zwierzę to nie lada wyzwanie finansowe. Na jego utrzymanie trzeba mieć niemały budżet. Słoń zjada ok. 300 kg jedzenia dziennie. W języku angielskim jest nawet idiom związany z tym rzadkim zwierzęciem – white elephant, który oznacza zbytek, coś co posiadamy, pomimo tego, że przynosi nam straty.

/

Do poznania białych słoni kanadyjskiego dziennikarza zachęcił polski reportażysta - Ryszard Kapuściński. Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.
sm

Zobacz więcej na temat: NAUKA słoń Trójka

Czytaj także

Sri Lanka - miejsce, gdzie słonie są szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 08:00
Sri Lanka od wieków znana jest nie tylko z aromatycznych herbat, ale również z tego, że na jednego człowieka przypada tam… najwięcej słoni na świecie. Posłuchaj, jak tamtejsi mieszkańcy opiekują się tymi dostojnymi zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipiny: zniszczono 5 ton słoniowych kłów wartych 10 mln dol.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:00
Filipiny jako pierwsze państwo w Azji zdecydowały się na masowe zniszczenie kłów słoniowych pochodzących z nielegalnego przemytu.
rozwiń zwiń