X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bajeczne białe słonie, które są różowe

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 15:20
Niektóre zwierzęta istnieją tylko w legendach i baśniach. Inne, choć niezwykle rzadkie, można spotkać w niektórych częściach Ziemi. Jednym z nich jest biały słoń.
Audio
  • Daniel Otis o białych słoniach (Do południa/ Trójka)
Bajeczne białe słonie, które są różowe
Foto: Glow Images/ East News

- Białe słonie albo słonie albinosy od zawsze były kojarzone z południowoazjatyckimi monarchami. Źródeł można szukać w religii - mówi w audycji "Do południa" kanadyjski dziennikarz, Daniel Otis. Wzmianki na temat tak rzadkiego gatunku słoni pojawiły się już w jednym z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich – Mahabharacie.
Takie słonie miały się również pojawić w miejscu narodzin Buddy. Z tego m.in. powodu kojarzone są z boskością, a ich kolor odczytywany jest jako oznaka niewinności.
Choć nazywane białymi, słonie mają delikatnie różową barwę. Takie zwierzę to nie lada wyzwanie finansowe. Na jego utrzymanie trzeba mieć niemały budżet. Słoń zjada ok. 300 kg jedzenia dziennie. W języku angielskim jest nawet idiom związany z tym rzadkim zwierzęciem – white elephant, który oznacza zbytek, coś co posiadamy, pomimo tego, że przynosi nam straty.

/

Do poznania białych słoni kanadyjskiego dziennikarza zachęcił polski reportażysta - Ryszard Kapuściński. Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.
sm

Zobacz więcej na temat: NAUKA słoń Trójka

Czytaj także

Sri Lanka - miejsce, gdzie słonie są szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 08:00
Sri Lanka od wieków znana jest nie tylko z aromatycznych herbat, ale również z tego, że na jednego człowieka przypada tam… najwięcej słoni na świecie. Posłuchaj, jak tamtejsi mieszkańcy opiekują się tymi dostojnymi zwierzętami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipiny: zniszczono 5 ton słoniowych kłów wartych 10 mln dol.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:00
Filipiny jako pierwsze państwo w Azji zdecydowały się na masowe zniszczenie kłów słoniowych pochodzących z nielegalnego przemytu.
rozwiń zwiń