Polka z werwą, która nie boi się odważnie projektować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polka z werwą, która nie boi się odważnie projektować
Od niedzieli, zawód architekta, tak jak 95 innych profesji, został zderegulowanyFoto: Fot: Glow Images/ East News

Projekty nietypowych domów, rzeźb przestrzennych, scenografii, instalacji w przestrzeni publicznej – to znaki rozpoznawcze Aleksandry Wasilkowskiej. Jej architektoniczna pomysłowość sięga tak daleko, że chce zmieniać… publiczne toalety.

Posłuchaj

Aleksandra Wasilkowska - projektantka z werwą (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- W architekturze najbardziej interesują mnie styki z innymi dziedzinami, czyli miejsca, w których architektura to coś więcej niż sztuka budowania – mówiła w Trójce Aleksandra Wasilkowska.

Jak sama przyznaje, miałam być malarką, ale później przez 10 lat towarzyszyłam mamie w czasie budowy domu. - I chyba ten pył i te cegły przeważyły, że jednak poszłam na architekturę – przyznała w rozmowie z Janem Niebudkiem.

Aleksandra Wasilkowska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Ecole d’Architecture de Bretagne oraz wiceprezeską warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pracowała w biurze Francois Roche/R&Sie(n) (Paryż). Od 2007 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną w Warszawie, w której powstają projekty nietypowych domów, rzeźb przestrzennych, scenografii, instalacji w przestrzeni publicznej, mebli, a także budynków użyteczności publicznej, ogrodów i placów. Projekty artystyczne Wasilkowskiej pojawiają się tam, gdzie architektura przekracza odgórnie ustalone ramy i kody, a wkracza spontaniczność i nieprzewidywalność. Interesuje ją ryzyko, jakie wiąże się z eksperymentem, współpracą wielu twórców z różnych dziedzin (robotyka i teatr), lub pozornie oddalonych od siebie grup społecznych (kupiec i strażnik miejski).

Zagłosuj w plebiscycie "Polacy z werwą">>>

Z myślą o wyjątkowych Polakach PKN Orlen zainicjował plebiscyt, którego celem jest pokazanie realnego potencjału naszego kraju - młodych ludzi, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość. I mimo młodego wieku zdążyli już odnieść sukcesy w swoich dziedzinach. O plebiscycie mówiliśmy w audycji "Do południa".

W plebiscycie zostało wyłowionych 21 finalistów w 7 kategoriach: Nauka, Medycyna, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Kultura i Sztuka, Design i Sport. Sylwetki wszystkich zaprezentujemy na antenie Trójki.

polacyzwerwa.pl, ei

Polecane