Festiwal trąbki w Guczy: szaleństwo w czystej postaci

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:24
W małych miasteczkach Serbii trąbka towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka, od narodzin po śmierć. Po raz 53. w Guczy odbywa się w tym tygodniu szaleństwo pod znakiem trąbki, czyli niecodzienny festiwal.
Audio
  • Pojedynek na trąbki w Guczy (Do południa/ Trójka)
Boban i Marko Marković Orkestar, zespół wykonujący muzykę określaną jako Balkan Brass
Boban i Marko Marković Orkestar, zespół wykonujący muzykę określaną jako Balkan BrassFoto: Richardfabi/Wikimedia Commons/public domain

Niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę, konkursy brass bandów, występy gwiazd. Gucza, miasteczko 160 km na południe od Belgradu, na jeden sierpniowy tydzień staje się światową stolicą trąbki. I z całego świata przyciąga wielbicieli bałkańskiej muzyki.

Gucza sama w sobie to miasteczko zagubione w górach, pośród niczego, oddalona od turystycznych miejscowości. Na jeden tydzień w roku zamienia się w coś co przypomina Przystanek Woodstock.

Festiwal ma dość długą tradycję, bo zaczął się w 1962 roku - opowiadał Bartosz Świętek, DJ i fan muzyki bałkańskiej, który obserwował festiwal w 2012 roku. Guczę docenił nawet Miles Davies, który gdy był na Guczy stwierdził, że nie wiedział, że tak można grać na trąbce. – Większość muzyków występujących na festiwalu nie widziało nawet nut i nie chodzi tu o to, że nie potrafią oni grać, tylko są to tradycyjne melodie, których większość z nich uczy się grając i praktykując.

Festiwal trwa tydzień. Bardzo popularne jest wymachiwanie flagami, więc łatwo poznać kto skąd przyjechał. W trakcie festiwalu jest organizowana parada. - Wszystkie orkiestry, które udzielają się na tym festiwalu idą przez miasto i ma się wrażenie, że ten pochód się nie kończy. Wszyscy się zagłuszają – opowiada Świętek.

Gucza inspiruje również filmowców.  W roli Romea wschodząca gwiazda wśród trębaczy, syn legendy festiwalu – Bobana Markovicia, Marko:

Materiał przygotowała Katarzyna Borowiecka

"Do południa" w Trójce od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Zapraszamy!

sm

Zobacz więcej na temat: Bałkany MUZYKA Serbia

Czytaj także

Chiny z dala od cywilizacji. Tam zaczyna się przygoda (galeria zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:50
- Chiny kojarzymy przeważnie z Murem Chińskim, czy Armią Terakotową, a tak naprawdę nie wiemy, jakie perełki można znaleźć na południu kraju - mówi Anna Jaklewicz, podróżniczka, autorka książki "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".
rozwiń zwiń