X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krajewski: bez łaciny nie możemy zrozumieć europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:54
- Łacina w edukacji szkolnej jest niezwykle potrzebna, ponieważ wyostrza umysł logiką - mówi Marek Krajewski, autor powieści kryminalnych, filolog klasyczny i wielki propagator nauczania łaciny. Na ile ją dzisiaj znamy i na ile jest nam potrzebna? Czy czeka nas renesans łaciny?
Audio
  • Marek Krajewski: bez łaciny nie możemy zrozumieć europejskiej i polskiej kultury (Do południa/Trójka)
Kadr z filmu Imię róży
Kadr z filmu "Imię róży"Foto: materiały prasowe

Marek Krajewski zwraca uwagę, że sama logika to wspaniała dziedzina wiedzy, ale wielu może razić swoim formalizmem, ciągiem symboli, często niezrozumiałych, budzących popłoch u przeciętnego humanisty. - Natomiast łacina jest czysta, logiczna, piękna, przejrzysta, a przy okazji bardzo ludzka, ponieważ w tym języku formułowano myśli, które są nam bliskie - opowiada gość "Do południa".
Jeśli nawet w codziennym użyciu zastąpiły ją inne języki, to wciąż pozostajemy pod przemożnym wpływem łaciny, widocznym we wszystkich językach europejskich. Jej znajomość pomaga w nauce języków obcych. - Bez łaciny nie możemy zrozumieć europejskiej i polskiej kultury. Czytając wielkie dzieła literackie, choćby "Imię róży" Umberto Eco, ludzie, którzy nie znają łaciny, muszą sięgać nieustannie do przypisów i przerywać lekturę - argumentuje Marek Krajewski.
Gość Trójki przypomina, że zachodnia Ukraina przeżywa obecnie renesans łaciny. W gimnazjach lwowskich nauczana jest łacina w ogromnym wymiarze godzin w porównaniu do sytuacji w Polsce. - Na uniwersytecie lwowskim łacina jest na wszystkich kierunkach studiów, także na ścisłych i przyrodniczych. Kraj pretendujący do miana europejskiego sięga do europejskiej tradycji - tłumaczy.
Jak studenci argumentują wybór filologii klasycznej? I dlaczego Marek Krajewski chętnie w swoich książkach korzysta z łacińskich słów i zwrotów? Odpowiedzi w rozmowie Jana Niebudka.
Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Borowiecka.
Na "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.

(ed)

Zobacz więcej na temat: języki obce KULTURA NAUKA

Czytaj także

PE: zachować różnorodność językową Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 11:22
O ochronę różnorodności językowej, jako jednej z główne wartości UE, apeluje w specjalnym sprawozdaniu komisja kultury Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń