Królestwo Lo: surowe życie bez pośpiechu (galeria zdjęć)

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 13:15
Królestwo Lo od lat rozpalało wyobraźnię podróżników i poszukiwaczy przygód. - Kraj jest bogaty, ale nie w dobra materialne, lecz duchem. Każdy, kto będzie szukał wyciszenia, kontaktu z niezadeptaną przyrodą i autentycznymi ludźmi, doceni ten kawałek świata - mówi Piotr Gawrzyał, fotograf i wielbiciel gór.
Audio
  • Królestwo Lo: surowe życie bez pośpiechu (Do południa/Trójka)
Wieś Kagbeni z dominującym Czerwonym Klasztorem leży w dolinie Kali Gandaki - Czarnej Rzeki.
Wieś Kagbeni z dominującym Czerwonym Klasztorem leży w dolinie Kali Gandaki - Czarnej Rzeki.Foto: Piotr Gawrzyał

Być może właśnie to miejsce było pierwowzorem mitycznej krainy szczęścia i harmonii Shangri La z książki Jamesa Hiltona "Zaginiony horyzont" (1933). Trudno dostępna kraina ciągle rozbudza wyobraźnię tych, którzy poszukują wytchnienia na krańcach cywilizacji. Tutaj, u stóp najwyższych szczytów Himalajów, swoją drogę znajdują buddyści.

Do Królestwa Lo, w regionie Mustang w północnym Nepalu, turystów dociera niewielu, a wielowiekowe tradycje wciąż jeszcze opierają się tam zachodniemu modelowi życia. Ludzie żyją surowo, spokojnie, niespiesznie. - Są autentycznie rozradowani na widok gości - opowiada Piotr Gawrzyał, który Królestwo Lo odwiedził w porze jesiennej i uchwycił życie codzienne jego mieszkańców na zdjęciach; część z nich można zobaczyć w naszej galerii.

- Mieszka tam około 5 tysięcy ludzi, z czego blisko połowa w okolicach stolicy. W zasadzie są to same dzieci i starcy. Większość młodych, jeśli mogła, wyjechała do Nepalu za chlebem i już raczej nie wróci - tłumaczy rozmówca Pawła Drozda.

Mieszkańcom Mustangu i kulturowo, i geograficznie bliżej do Tybetu. - Tym większą tragedią było dla nich zamknięcie granicy z Tybetem. Przez terytorium Mustangu przechodził główny szlak handlowy z północy na południe. Zamarła więc wymiana kulturowa, utrudniono życie codzienne - podkreśla.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Program prowadził Paweł Drozd.
(ed)

Zobacz więcej na temat: Nepal podróże

Czytaj także

Nepal to nie jest kraj dla ludzi na diecie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 17:50
- Himalaje to są góry dla każdego - uważa Katarzyna Mazurkiewicz, przewodnik trekkingowy. - A Nepal to kraj nie tylko dla alpinistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikt Cię nie wniesie na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:30
W mediach pojawiają się informacje, że pod najwyższym szczytem Ziemi rośnie miasteczko turystyczne. Monika Witkowska, podróżniczka, dementuje te informacje, choć przyznaje, że są tacy, którym do obozu dowożą krewetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość rodzi się w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 19:38
- Pojechałam do Nepalu i poczułam, że jestem u siebie. Tam odnalazłam wewnętrzny dialog z samą sobą. Nie wiem czy to potęga tych gór, ci ludzie, czy zupełne oderwanie od rzeczywistości. Wróciłam odmieniona. Znalazłam miłość życia, czego w ogóle nie było w planie - opowiada bohaterka reportażu "Tam rodzi się miłość".
rozwiń zwiń