W sobotę wszyscy czytamy dzieła Aleksandra Fredry!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 14:46
- Ta literatura czyni nas wyjątkowymi na mapie świata – mówiła w Trójce Agnieszka Celeda z Kancelarii Prezydenta, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Dzieł Fredry, które odbędzie się w najbliższą sobotę 7 września.
Audio
  • Agnieszka Celeda o Narodowym Czytaniu Dzieł Fredry (Do południa/ Trójka)
Portret Aleksandra Fredry autorstwa Aleksandra Raczyńskiego. Obraz - olej na płótnie - pozostaje w zbiorach Muzeum Pałacu w Wilanowie
Portret Aleksandra Fredry autorstwa Aleksandra Raczyńskiego. Obraz - olej na płótnie - pozostaje w zbiorach Muzeum Pałacu w Wilanowie Foto: Wikimedia.org/publ. dom.

- Aleksander Fredro został wybrany w tym roku nie tylko ze względu na to, że mamy 220-lecie jego urodzin czy 180. rocznicę napisania "Zemsty”, tylko dlatego, że Fredro należy do takiego kanonu naszej literatury narodowej, który, myślę że zdaniem wszystkich nas Polaków, nas wyróżnia – mówi w Trójce Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta.

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - serwis specjalny >>>

Konkurs "Narodowe czytanie. Aleksander Fredro”>>>

- Jeśli dwóch Polaków spotka się w Nowym Jorku, to oni się porozumieją cytatami z Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Sienkiewicza i będą wiedzieli o czym mówią. Natomiast już Amerykanin, Włoch, czy Francuz tego nie zrozumie. To nas zwyczajnie łączy. Stąd ta inicjatywa Prezydenta Komorowskiego, byśmy razem czytali. Ważne jest to, byśmy nie tylko czytali, ale właśnie robili to razem – tłumaczy Celeda.

- Zależy nam na tym, by na place, do parków przychodziły całe pokolenia, które się na tej literaturze wychowały i mamy nadzieję, że będą się wychowywać – dodała Celeda. Akcja narodowego czytania jest kontynuacją przedsięwzięcia rozpoczętego w 2012 roku. Wówczas zorganizowano Narodowe Czytanie Pana Tadeusza, które odniosło ogromny sukces, więc od początku było jasne, że wydarzenie będzie kontynuowane.

 

Wielkie czytanie

W stolicy akcję otworzy prezydent Bronisław Komorowski. O godz. 11.30, nad stawem w Parku Saskim, zainicjuje wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury.
Tego dnia dzieła Fredry prezentowane będą w parkach, na ulicach i placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach. Niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi.
W Bydgoszczy czytać będą księża z miejscowej parafii, w Łowiczu mieszkańcy zebrani na rynku, w Olsztynie hip-hopowcy. W Słupsku utwory Fredry czytane będą w areszcie śledczym. Toruńskie wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Natomiast w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu "w żłoby dano”. W Ełku odbędzie się dyskoteka w strojach z epoki oraz konkurs czytania fraszek pt. "Fredro po 22.00”. W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po godz. 22.00 prezentowany będzie jeden z "frywolnych” poematów Fredry. W Raciborzu zabrzmi "Fredro po ślonsku”. Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie będzie zaś miejscem fredrowskiej gry fabularnej dla dzieci z domów dziecka. Uczestnicy "Narodowego Czytania” w Mińsku Mazowieckim podejmą próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w czytaniu non-stop utworów Aleksandra Fredry.
W Warszawie, w Parku Saskim utwory komediowe zostaną przeczytane z podziałem na role, przez znanych polskich artystów, dziennikarzy i sportowców. Każdy dramat czytany będzie przez ok. 1,5 godziny. "Zemsta”, "Mąż i żona”, "Damy i huzary”, "Pan Jowialski” w reżyserii Haliny Przebindy oraz "Gwałtu, co się dzieje” w reżyserii Andrzeja Seweryna.

/

Aleksander Fredro w Polskim Radiu >>>

sm

Czytaj także

Akcja "Narodowe czytanie". Cała Polska czyta Fredrę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 06:00
Kancelaria Prezydenta kontynuuje akcję "Narodowe Czytanie". Tym razem 7 września będzie dniem poświęconym dziełom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry już w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:18
Ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie" rusza już w sobotę. W całym kraju będą czytane wybrane utwory Aleksandra Fredry, m.in. "Mąż i żona", "Pan Jowialski" czy najsłynniejsza "Zemsta". Inicjatorem jest prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Fredro w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:00
W sześćdziesiąte urodziny Teatru Telewizji i sto dwudzieste Aleksandra Fredry, można było zobaczyć trzy jednoaktówki, w interpretacji trzech różnych reżyserów w trzech miastach w Polsce – Katowicach, Krakowie i Warszawie.
rozwiń zwiń