X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Japonia - unikatowe połączenie tradycji i nowoczesności. Zobacz galerię zdjęć!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:00
- Podstawową zasadą japońskiego społeczeństwa jest bycie skromnym i niewystawanie poza szereg. Jest nawet takie powiedzenie: "wystający gwóźdź trzeba wbić” - mówiła Patrycja Yamaguchi, Polka od 12 lat mieszkająca w Japonii.
Audio
  • Jakich zasad przestrzegać w Japonii? Mówi Patrycja Yamaguchi (Do południa/Trójka)
  • Katarzyna Borowiecka oprowadza po wyjątkowej dzielnicy Tokio - Akihabarze (Do południa/Trójka)
  • Rafał Tomański, japonista, dziennikarz, autor książki "Made in Japan" o tym, dokąd zmierza Japonia (Do południa/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne, nie przedstawia bohaterów audycji
Zdjęcie ilustracyjne, nie przedstawia bohaterów audycji Foto: Glow Images/ East News

Patrycja Yamaguchi mówiła w audycji "Do południa" , że mieszkańcy Tokio oraz turyści odwiedzający to miasto spotykają się najczęściej przy pomniku psa Hachiko, przy stacji metra  Shibuya. - To był piesek jednego z profesorów wykładających na Uniwersytecie Tokijskim. Codziennie przychodzili tutaj razem: profesor wsiadał do pociągu, a piesek wiernie czekał na niego, razem wracali do domu. Pewnego dnia profesor dostał ataku serca, zmarł i nie wrócił na Shibuya - opowiadała Katarzynie Borowieckiej . Hachiko czekał na przybycie swojego pana w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie 10 lat.
Patrycja Yamaguchi podkreślała, że Japończycy to bardzo przyjazny i uprzejmy naród. Uwielbiają obcokrajowców i ciężko ich urazić, jednak będąc w Japonii, trzeba choć trochę rozumieć tamtejsze obyczaje.

Katarzyna
Katarzyna Borowiecka przy pomniku psa Hachiko

- Najgorsze co można zrobić, to wejść w butach na matę Tatami, która jest tutaj święta. Do japońskiego domu wchodzimy zawsze bez butów - tłumaczyła rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej. Kolejną gafą, którą można popełnić, jest wbicie pałeczek w ryż. - To jest rzecz, którą robi się dla zmarłych, więc jeżeli jesteśmy w restauracji, należy tego unikać - stwierdziła.

Jeszcze do niedawna Japonia była drugą potęgą gospodarczą na świecie. Dziś ten kraj boryka się problemami ekonomicznymi i wciąż liże rany po katastrofalnym tsunami roku 2011.

Dokąd zmierza Japonia?  I czy Japończycy, podobnie jak to robili już wielokrotnie, kryzys przekują w sukces? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Rafałem Tomańskim , japonistą, dziennikarzem, autorem książki "Made in Japan".

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(pg)

Czytaj także

W Japonii codziennie jest święto

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 10:00
Japończycy są jednocześnie buddystami i szintoistami. W Kraju Kwitnącej Wiśni swoje święta mają nawet malutkie dzielnice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia całkowicie rezygnuje z energii atomowej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 07:58
W niedzielę zostanie wyłączony ostatni działający w Japonii reaktor atomowy. Akcja potrwa niemal dobę.
rozwiń zwiń