X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szybowcem nad Himalajami. Niezwykłe wyzwanie polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 12:00
Za kilka dni zaczyna się wyprawa wielokrotnego mistrza świata w szybownictwie Sebastiana Kawy w Himalaje. Do tej pory nikt nie próbował latać szybowcem nad najwyższym pasmem górskim świata.
Audio
  • Szybowcem nad Himalajami. Wyzwanie polskiego pilota (Do południa/Trójka)
Szybowcem nad Himalajami. Niezwykłe wyzwanie polskiego pilota
Foto: Glow Images/East News

Do tej pory nad Himalajami latano samolotami czy paralotniami, ale nigdy szybowcami. - Nad najwyższymi szczytami występują tzw. prądy termiczne i noszenia żaglowe przy zboczach, spowodowane przez wiatr i zafalowania, które powstają w atmosferze ponad takimi pasmami górskimi - opowiada Sebastian Kawa.

- Dziewięć tysięcy metrów dla szybowców nie jest jakimś ekstremum - twierdzi szybownik. I dodaje, że wcześniej wznoszono się już na ponad 15,5 tysiąca metrów, więc przy użyciu odpowiedniego wyposażenia zdobycie Mount Everestu jest możliwe.

Jego zdaniem lepsze warunki do latania są na przykład w Andach, dlatego, że jest tam długi łańcuch górski i silne wiatry. Dlatego dosyć łatwo jest latać wysoko i szybko. W Himalajach wiatr wieje wzdłuż pasma górskiego, więc warunki są dużo trudniejsze.

Jaki jest plan wyprawy? - Mamy szybowiec z małym silnikiem, który umożliwia start. To będzie lot wzdłuż pasma Himalajów. Zaczynamy na lotnisku w Pokharze, które jest 290 km od Mount Everestu. Przy sprzyjających warunkach wespniemy się najpierw nad Annapurnę i dalej, wzdłuż najwyższych szczytów, będziemy lecieć w stronę najwyższej góry świata - mówi gość Pawła Drozda.

Lądowanie może stanowić wyzwanie. Szybownicy będą w maszynie, która ma 26 metrów rozpiętości skrzydeł. Większość okolicznych lotnisk może okazać się dla niej zbyt mała.

Ale to nie jest jedyny problem tej wyprawy. Może nim na przykład być bardzo silny wiatr.  - W Himalajach jest zjawisko jetstreamu. To wiatr, który wieje z prędkością nawet 300 km/h. Góry są tak wysokie, że mogą dotykać tych silnych prądów. To może być czynnik, który uniemożliwia latanie. Będzie też zimno, czyli co najmniej minus 30 st. C - dodaje Sebastian Kawa.

Wyprawa rusza 16 listopada. Tego dnia Sebastian Kawa ma wylądować w Nepalu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Paweł Drozd.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 07:00
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń