Cyfryzacja to przyszłość radia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 12:49
Początki radia sięgają XIX wieku, jednak upowszechniło się ono w latach 20. ubiegłego wieku, a przed nami radiowa rewolucja cyfrowa.
Audio
  • Waldemar Listowski i Jan Niebudek o historii radia (Do południa/ Trójka)
Jak definiować radio? Na czym polega jego siła i jakie możliwości stoją przed radiem cyfrowym?
Jak definiować radio? Na czym polega jego siła i jakie możliwości stoją przed radiem cyfrowym?Foto: fot. Howdy, I'm H. Michael Karshis/flickr.com/lic. CC

Pierwsza polska rozgłośnia zaczęła nadawanie w kwietniu 1926 roku, radiostacje odgrywały też wielką rolę w trakcie II wojny światowej i po niej. Radio stało się wtedy ważnym narzędziem rządowej propagandy. Z drugiej zaś strony słuchano finansowanego przez Amerykanów Radia Wolna Europa.

Serwis specjalny o radiu cyfrowym DAB+ >>>

Serwis specjalny Radia Wolności >>>

- Niektórzy wróżyli, że to medium będzie zanikało. Okazuje się jednak, że radio i internet stworzyły zgrany i wzajemnie uzupełniający się duet. Można przecież w jednej chwili słuchać audycji i przeglądać strony internetowe - opowiada dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski.

Słuchacze Polskiego Radia od kilku tygodni mogą odbierać sygnał w jakości cyfrowej (tzw. DAB+). Na razie dotyczy to tylko mieszkańców aglomeracji warszawskiej i śląskiej, ale już niedługo w zasięgu znajdzie się cała Polska. Wszystko wskazuje na to, że wieści o śmierci radia były przesadzone, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Autorem cyklu "Na początku był wodór" jest Jan Niebudek. Do słuchania kolejnych odcinków zapraszamy od poniedziałku do czwartku w audycji "Do południa".

(mp)

Czytaj także

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:15
Po godzinie 12 uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia to nie tylko lepsza jakość dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:00
– W przypadku cyfryzacji radia, inaczej niż w przypadku cyfryzacji telewizji, nie ma konieczności przejścia na emisję cyfrową. Jeżeli ktoś chce korzystać z emisji analogowej, będzie mógł to robić – mówi dr inż. Dariusz Więcek z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu i wymienia korzyści płynące z cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologiczny skok. Cyfryzacja radia postępuje!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:18
W 2015 roku system cyfrowy Polskiego Radia będzie obejmował ponad połowę kraju. Zapewniał o tym w Radiu 24 prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sejmie dyskusja o cyfrowym radiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 19:01
Cyfryzacja radia - szansa czy zagrożenie? Dyskusja na ten temat odbyła się na posiedzeniu Komisji Administracji i Cyfryzacji. Padały zarzuty i pytania, były też odpowiedzi prezesa Polskiego Radia Andrzeja Siezieniewskiego.
rozwiń zwiń