X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy kosmos jest już oswojony?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 12:00
Indie wystrzeliły z powodzeniem sondę kosmiczną, która leci na Marsa. W kinach można oglądać film o przetrwaniu w kosmosie. Czy orbita okołoziemska i Układ Słoneczny są już oswojone?
Audio
  • Rafał Przybyła z CBK PAN o życiu na orbicie(Trójka/Do południa, 6.11.2013)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Foto: PAP/EPA/NASA
Czy kosmos jest już oswojony?
Indie wystrzeliły z powodzeniem sondę kosmiczną, która leci na Marsa. W kinach można oglądać film o przetrwaniu w kosmosie. Czy orbita okołoziemska i Układ Słoneczny są już oswojone?
Wydawałoby się, że poruszanie się w przestrzeni kosmicznej mamy już w małym palcu. W internecie można sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lub ilu dokładnie ludzi w danym momencie przebywa w kosmosie (howmanypeopleareinspacerightnow.com).
Życie na ISS jest już elementem rutyny NASA. Na Stację wysłano ogień olimpijski. Coraz więcej państw wystrzeliwuje też swoje sondy. Właśnie zrobiły to Indie, które mają już za sobą udaną misję na Księżyc. Czy zatem kosmos jest już oswojony?
Gościem Trójki był Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Ogień gaśnie samoczynnie w stanie nieważkości - mówił. - Poza tym znajdzie się w miejscu, gdzie są ludzie. Musi być zatem tak zabezpieczony, aby się nie wymknął spod kontroli.
ISS czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawia się w filmie „Grawitacja” Alfonso Cuarona, który właśnie jest w kinach. Cuarón uświadamia widzom, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się przebywanie na orbicie.
ISS porusza się po niskiej orbicie okołoziemskiej. Okrążenie ziemi trwa około 1,5 godziny, a wschód słońca ma tam miejsce co kilkadziesiąt minut. Niezależnie od tego, co dzieje się za oknami, astronauci mają konkretne godziny, o których wstają i idą spać. Codziennie budzi ich inna muzyka. -  Łyk wody na ISS kosztuje kilkaset dolarów. To bardzo drogie przedsięwzięcie, czas astronautów musi być zatem  dobrze wykorzystany - mówi Przybyła.
Astronauci wykonują eksperymenty ze wszystkich dziedzin nauki, m.in. inżynierii materiałowej czy biologii. Wykonują pomiary promieniowania itp.
Na orbicie powstaje także chińska stacja kosmiczna (także ona pojawia się w „Grawitacji”). ChRL intensywnie rozwija swój program kosmiczny i w przeciągu kilku lat maja szansę nawiązać pełnoprawną stację, konkurencję dla ISS.
Rafał Przybyła opowiadał także o tym, jakim zagrożeniem dla astronautów są śmieci oraz naturalne fragmenty skał, które krążą po orbicie Ziemi. Te niewielkie wydawałoby się obiekty krążą z prędkością 27 000 km/h, więc kolizja z nimi może być śmiertelnie niebezpieczna. I to widać w filmie Alfonso Cuarona.

Wydawałoby się, że poruszanie się w przestrzeni kosmicznej mamy już w małym palcu. W internecie można sprawdzić, gdzie w danej chwili znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lub ilu dokładnie ludzi w danym momencie przebywa w kosmosie .

Życie na ISS stało się już elementem rutyny NASA. Na Stację wysłano nawet ogień olimpijski. Coraz więcej państw wystrzeliwuje też swoje sondy. Właśnie zrobiły to Indie, które mają już za sobą udaną misję na Księżyc. Czy zatem kosmos jest już oswojony?

- Ogień gaśnie samoczynnie w stanie nieważkości - mówił. - Poza tym znajdzie się w miejscu, gdzie są ludzie. Musi być zatem tak zabezpieczony, aby się nie wymknął spod kontroli - przypomina gość " Do południa" Rafał Przybyła z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS pojawia się w filmie "Grawitacja" Alfonso Cuarona, który właśnie jest w polskich kinach. Cuarón uświadamia widzom, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się przebywanie na orbicie.

ISS porusza się po niskiej orbicie okołoziemskiej. Okrążenie ziemi trwa około 1,5 godziny, a wschód słońca ma tam miejsce co kilkadziesiąt minut. Niezależnie od tego, co dzieje się za oknami, astronauci mają konkretne godziny, o których wstają i idą spać. Codziennie budzi ich inna muzyka. -  Łyk wody na ISS kosztuje kilkaset dolarów. To bardzo drogie przedsięwzięcie, czas astronautów musi być zatem  dobrze wykorzystany - mówi Przybyła . Astronauci wykonują eksperymenty ze wszystkich dziedzin nauki, m.in. inżynierii materiałowej czy biologii. Wykonują pomiary promieniowania itp.

Na orbicie okołoziemskiej powstaje także chińska stacja kosmiczna (ona również pojawia się w "Grawitacji"). ChRL intensywnie rozwija swój program kosmiczny i w przeciągu kilku lat maja szansę nawiązać pełnoprawną stację, konkurencję dla ISS.

Gość "Do południa" opowiadał także o tym, jakim zagrożeniem dla astronautów są śmieci oraz naturalne fragmenty skał, które krążą po orbicie Ziemi. Te niewielkie wydawałoby się obiekty krążą z prędkością 27 000 km/h, więc kolizja z nimi może być śmiertelnie niebezpieczna.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadził Paweł Drozd .

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(ew)

Zobacz więcej na temat: kosmos Paweł Drozd

Czytaj także

Łajka - pies, który poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 06:00
Miała 2 lata, ważyła około 6 kilogramów i w kosmosie wytrzymała zaledwie 7 godzin – Łajka. 3 listopada 1957 pierwsza istota została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Radzieccy naukowcy nie przewidywali jej powrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie chcą podbić Marsa. Sonda zbada planetę?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 06:53
We wtorek z kosmodromu Sriharikota nad Zatoką Bengalską wystartowała pierwsza indyjska sonda, której zadaniem będzie zbadanie atmosfery czerwonej planety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogień olimpijski opuści Ziemię. Astronauci wezmą go na kosmiczny spacer

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:41
Oprócz lotu w kosmos, pochodnia płynie na Biegun Północny. Ma też zostać opuszczona na dno Bajkału i wyniesiona na szczyt Elbrusu.
rozwiń zwiń