"Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero": o mieście, gdzie oddycha się autoironią

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:58
- Na początku buduję fundament i pokazuję, że Nowy Jork jest zbudowany na pieniądzach i na imigrantach. Potem próbuję pokazać jakie jest ciało tego miasta, jego trzewia, a w kolejnej części staram się wniknąć w jego duszę – tak o książce "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” mówi jej autorka Magdalena Rittenhouse.
Audio
  • Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero: o mieście, gdzie się oddycha autoironią (Do południa/Trójka)
Nowy Jork
Nowy JorkFoto: Wikipedia/CC/Tequask

Książka Magdaleny Rittenhouse "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” to opowieść o wyjątkowym mieście. Mieście, które - jak mówi w rozmowie z Janem Niebudkiem autorka - zafascynowało ją od pierwszych chwil pobytu.
Fascynująca książka Magdaleny Rittenhouse jest podróżą w czasie i przestrzeni, do tego znakomicie udokumentowaną.  - Zazwyczaj zaczynam od jakiegoś miejsca i przy okazji opisywania go na ogół pojawia się jakiś temat czy zjawisko – mówi autorka. – Zaletą takiej kompozycji i takiego spacerowania jest to, że widać, jak żywą tkanką jest miasto, jak bardzo szybko i dramatycznie potrafi się zmieniać – dodaje Rittenhouse.

Posłuchaj rozmów o książkach "Z najwyższej półki" >>>
Jak mówi autorka, Nowy Jork jest tak wspaniały, ponieważ jest różnorodny, stworzony przez wiele kultur. Przy czym - jak podkreśla Magdalena Rittenhouse - miasto nie mogłoby istnieć, gdyby te kultury się ze sobą nie mieszały, po drodze nie tracąc części swojego dziedzictwa.

Czy holenderscy osadnicy naprawdę kupili Manhattan od Indian za garść świecidełek? Dlaczego w niewielkim ogródku w Central Parku posadzono zioła i kwiaty, o których w swoich utworach pisał Szekspir? I dlaczego budową Mostu Brooklińskiego kierowała kobieta bez tytułu inżyniera?  Magdalena Rittenhouse odpowiada na te pytania błyskotliwie i z pasją łącząc reporterską rzetelność z dociekliwością miłośnika historii i miejskiego przewodnika.

O "Nowym Jorku. Od Mannahatty do Ground Zero" opowiedzieli Magdalena Rittenhouse, Jan Niebudek i Michał Nogaś, gospodarz audycji.

Lista osób, które otrzymają książki "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero":
Agnieszka Osicka, Chorzów
Agata Wesołowska, Toruń.
Grzegorz Stec, Krosno
Mirela Kazus, Mrągowo
Maciej Piłat, Łódź
Iza Pierzchała, Jerzykowo
Krzysztof Kożusznik, Mikołów
Tomek Krawczyk, Mielec
Barbara Paszkiewicz, Kościan
Magda Sabatowska, Katowice
Marcin Błoński, Ustroń
Maria Zientala, Grodzisk Mazowiecki
Jerzy Jasiński, Warszawa
Katarzyna Stempel, Tarnowo Podgórne
Klaudiusz Angerman, Boguchwała
Piotr Bzowski, Gdynia
Krystyna Kotarska, Poznań
Justyna Brzeźniak, Jastrzębie-Zdrój
Rafał Jaworski, Klucze
Ewa Krużycka, Zielona Góra


/

Czytaj także

"Zabawka Boga" – kryminalna zagadka z początków chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:37
– Rzecz zaczyna i kończy się w Polsce, ale prawdziwe tajemnice tej książki ukryte są w Izraelu, na terenie dzisiejszej Syrii, Turcji i Etiopii – mówił w Trójce Tadeusz Biedzki, autor wydanej pod patronatem Trójki książki "Zabawka Boga”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń