X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coco Chanel agentką F-7124 pseudonim "Westminster"?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 13:45
Według biografii "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”, pióra amerykańskiego dziennikarza Hala Vaughana, pierwsza dama francuskiej mody była szpiegiem pracującym dla Abwehry.
Audio
  • "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”: pierwsza dama mody agentką F-7124, pseudonim "Westminster" (Do południa/ Trójka)
Coco Chanel
Coco Chanel Foto: PAP/Roger Viollet Collection

Coco Chanel - ikona XX wieku - stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety, zbudowała własne imperium mody. Jednak jej losy w latach wojny i tuż po jej zakończeniu były owiane tajemnicą. Książka Hala Vaughana ujawnia wiele zaskakująych informacji o życiu słynnej Chanel.

Hal Vaughan, powołując się na francuskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie archiwa podejrzewa Chanel, która zawsze temu zaprzeczała, o współpracę z nazistami; Coco miała zostać zwerbowana przez Abwehrę (niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy) i jako agentka F-7124, pseudonim "Westminster" pośredniczyć między innymi w kontaktach między Hitlerem, a Churchillem.

- Wszystko zaczęło się od teczki - mówi w Trójce Hanna Pawlikowska - Gannon , tłumaczka książki na język polski. - We francuskich archiwach zachowała się teczka opisana nazwiskiem "Coco", ale była to teczka pusta - mówi tłumaczka.
Według Hanny Pawlikowskiej - Gannon, wojenne losy Coco Chanel od zawsze wzbudzały zainteresowanie. - Podczas okupacji Chanel zakochała się w przystojnym, dużo od siebie młodszym, niemieckim kapitanie, z którym wyjeżdżała do Hiszpanii. Podobno z jakąś misją dla Himmlera - mówi Pawlikowska - Gannon, ale jak dodaje, trudno to udowodnić, bo dowody są zbyt wątłe.

/

Interesujących szczegółów w biografii Chanel jest o wiele więcej. - Coco podczas okupacji mieszkała w luksusowym hotelu Ritz, hotelu który w tamtym czasie przeznaczony był tylko dla Niemców - mówi tłumaczka książki Vaughana. - Jednak podczas wojny wielu francuskich intelektualistów przyjaźniło się z Niemcami i być może Chanel w takim postępowaniu nie widziała nic złego - dodaje Hanna Pawlikowska - Gannon.
Tuż po wyzwoleniu Francji pierwsza dama mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla. Coco mogła odetchnąć z ulgą.

Hal W. Vaughan - amerykański pisarz, działał czynnie w wywiadowczych służbach amerykańskich jako oficer. Jako dziennikarz Vaughan pracował dla New York Daily News i Press Service (IPS). Wieloletnie doświadczenia z wywiadem autora "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" uczyniły tę pozycję niezwykle dobrze udokumentowaną i co najważniejsze autorowi udało się dotrzeć do najgłębiej ukrytych tajemnic pierwszej damy światowej mody.

O życiu artystów w okupowanym Paryżu posłuchać można także w rozmowie z Alanem Ridingiem, autorem książki "A zabawa trwała w najlepsze. Życie kulturalne w okupowanym Paryżu".

Hitler pustoszył Europę, a w Paryżu zabawa trwała w najlepsze

Audycję "Do południa” przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(ah, materiały promocyjne wydawnictwa Marginesy )

Czytaj także

"Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero": o mieście, gdzie oddycha się autoironią

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:58
- Na początku buduję fundament i pokazuję, że Nowy Jork jest zbudowany na pieniądzach i na imigrantach. Potem próbuję pokazać jakie jest ciało tego miasta, jego trzewia, a w kolejnej części staram się wniknąć w jego duszę – tak o książce "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” mówi jej autorka Magdalena Rittenhouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe życie pomnikowych postaci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 11:32
- Ta książka to klucz do zrozumienia wyborów, jakich dokonywać musieli przedstawiciele polskiej inteligencji powojennej. Postaci wybitne, indywidualności, które nie bały się mówić tego, co myślą. Często nie godziły się na kompromisy i toczyły codzienną walkę o to, by móc sobą pozostać - mówi Michał Nogaś o książce "Wytrąceni z milczenia".
rozwiń zwiń