Coco Chanel agentką F-7124 pseudonim "Westminster"?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 13:45
Według biografii "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”, pióra amerykańskiego dziennikarza Hala Vaughana, pierwsza dama francuskiej mody była szpiegiem pracującym dla Abwehry.
Audio
  • "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”: pierwsza dama mody agentką F-7124, pseudonim "Westminster" (Do południa/ Trójka)
Coco Chanel
Coco Chanel Foto: PAP/Roger Viollet Collection

Coco Chanel - ikona XX wieku - stworzyła wizerunek nowoczesnej kobiety, zbudowała własne imperium mody. Jednak jej losy w latach wojny i tuż po jej zakończeniu były owiane tajemnicą. Książka Hala Vaughana ujawnia wiele zaskakująych informacji o życiu słynnej Chanel.

Hal Vaughan, powołując się na francuskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie archiwa podejrzewa Chanel, która zawsze temu zaprzeczała, o współpracę z nazistami; Coco miała zostać zwerbowana przez Abwehrę (niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy) i jako agentka F-7124, pseudonim "Westminster" pośredniczyć między innymi w kontaktach między Hitlerem, a Churchillem.

- Wszystko zaczęło się od teczki - mówi w Trójce Hanna Pawlikowska - Gannon , tłumaczka książki na język polski. - We francuskich archiwach zachowała się teczka opisana nazwiskiem "Coco", ale była to teczka pusta - mówi tłumaczka.
Według Hanny Pawlikowskiej - Gannon, wojenne losy Coco Chanel od zawsze wzbudzały zainteresowanie. - Podczas okupacji Chanel zakochała się w przystojnym, dużo od siebie młodszym, niemieckim kapitanie, z którym wyjeżdżała do Hiszpanii. Podobno z jakąś misją dla Himmlera - mówi Pawlikowska - Gannon, ale jak dodaje, trudno to udowodnić, bo dowody są zbyt wątłe.

/

Interesujących szczegółów w biografii Chanel jest o wiele więcej. - Coco podczas okupacji mieszkała w luksusowym hotelu Ritz, hotelu który w tamtym czasie przeznaczony był tylko dla Niemców - mówi tłumaczka książki Vaughana. - Jednak podczas wojny wielu francuskich intelektualistów przyjaźniło się z Niemcami i być może Chanel w takim postępowaniu nie widziała nic złego - dodaje Hanna Pawlikowska - Gannon.
Tuż po wyzwoleniu Francji pierwsza dama mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla. Coco mogła odetchnąć z ulgą.

Hal W. Vaughan - amerykański pisarz, działał czynnie w wywiadowczych służbach amerykańskich jako oficer. Jako dziennikarz Vaughan pracował dla New York Daily News i Press Service (IPS). Wieloletnie doświadczenia z wywiadem autora "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" uczyniły tę pozycję niezwykle dobrze udokumentowaną i co najważniejsze autorowi udało się dotrzeć do najgłębiej ukrytych tajemnic pierwszej damy światowej mody.

O życiu artystów w okupowanym Paryżu posłuchać można także w rozmowie z Alanem Ridingiem, autorem książki "A zabawa trwała w najlepsze. Życie kulturalne w okupowanym Paryżu".

Hitler pustoszył Europę, a w Paryżu zabawa trwała w najlepsze

Audycję "Do południa” przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(ah, materiały promocyjne wydawnictwa Marginesy )

Czytaj także

"Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero": o mieście, gdzie oddycha się autoironią

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:58
- Na początku buduję fundament i pokazuję, że Nowy Jork jest zbudowany na pieniądzach i na imigrantach. Potem próbuję pokazać jakie jest ciało tego miasta, jego trzewia, a w kolejnej części staram się wniknąć w jego duszę – tak o książce "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” mówi jej autorka Magdalena Rittenhouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe życie pomnikowych postaci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 11:32
- Ta książka to klucz do zrozumienia wyborów, jakich dokonywać musieli przedstawiciele polskiej inteligencji powojennej. Postaci wybitne, indywidualności, które nie bały się mówić tego, co myślą. Często nie godziły się na kompromisy i toczyły codzienną walkę o to, by móc sobą pozostać - mówi Michał Nogaś o książce "Wytrąceni z milczenia".
rozwiń zwiń