Dyskretny obserwator politycznego teatru

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 17:30
Do książek z "Trójkowym znakiem jakości" dołączył właśnie "Kamerdyner", którego bohaterem jest Eugene Allen - majordomus ośmiu prezydentów USA.
Audio
Eugene Allen z rodziną w towarzystwie prezydenta Ronalda Reagana i jego małżonki
Eugene Allen z rodziną w towarzystwie prezydenta Ronalda Reagana i jego małżonkiFoto: mat. prasowe

"Kamerdyner" to książka pióra Wila Haygooda - dziennikarza "The Washington Post", wielokrotnie nagradzanego, piszącego o ruchu praw obywatelskich, tworzącego dokumentalne teksty o życiu najważniejszych działaczy tego ruchu. W 2008 roku Haygood postanowił jednak opisać kogoś innego.

Czarnoskóry Eugene Allen urodził się na amerykańskim Południu w 1919 roku, kiedy w najlepsze trwał rasizm. Pracę rozpoczął za kadencji Harry'ego Trumana w 1952 roku i w Białym Domu służył przez 34 lata, nie opuszczając ani jednego dnia w pracy. Z wieloma prezydentami nawiązał przyjaźń. Gene, jak go nazywali, zmarł w 2010 roku.

mat.
mat. prasowe

Jak doszło do tego, że waszyngtoński dziennikarz zainteresował się postacią majordomusa? - Podczas wielkiego wiecu wyborczego Baracka Obamy Will Haywood zobaczył dwie białe płaczące dziewczyny, które - wbrew swoim rodzicom - postanowiły poprzeć afroamerykańskiego polityka. Wtedy dziennikarz uświadomił sobie, że Barack Obama ma duże szanse na zwycięstwo. Po powrocie do Waszyngtonu Haywood odbył rozmowę ze swoim szefem i powiedział, że musi znaleźć czarnoskórą osobę, która przez wiele lat pracowała w Białym Domu. Ktoś w końcu skierował go do Eugene'a Allena - mówi Aleksandra Ambros, tłumaczka książki Wila Haygooda i dodaje, że dziennikarz sporo miejsca poświęca nie tylko głównemu bohaterowi, niemało pisze również o ruchach praw obywatelskich i rozmaitych formach protestu.

Zapraszamy do wysłuchania materiałów, które przygotowali Michał Nogaś i Jan Niebudek.


Lista osób nagrodzonych

Ksiązki otrzymują:

Izabela Wilgan, Warszawa

Natalia Sromek, Mecina

Agnieszka Jaskowiak, Kijewo

Przemyslaw Duzak, Pruszcz Gdanski

Katarzyna Banka, Legnica

Magdalena Wardziak, Sochaczew

Andrzej Pluca, Leopoldow

Ciesilka Agnieszka, Obrzycko

Barbara Tymolewska, Torun

Katarzyna Ociepa-Stark, Ruda Slaska

Krzysztof Krzeminski, Radwanice

Gabriela Kosmala, Wroclaw

Elzbieta Wisniewska, Warszawa

Miroslaw Kwiatkowski, Pszasnysz

Anna Kupinska, Opole

Dawid Madrala, Olsztyn

Maciej Karwacinski, Warszawa

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA Michał Nogaś

Czytaj także

"Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero": o mieście, gdzie oddycha się autoironią

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:58
- Na początku buduję fundament i pokazuję, że Nowy Jork jest zbudowany na pieniądzach i na imigrantach. Potem próbuję pokazać jakie jest ciało tego miasta, jego trzewia, a w kolejnej części staram się wniknąć w jego duszę – tak o książce "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” mówi jej autorka Magdalena Rittenhouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater powieści: ta książka połączy nas po 20 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 12:55
Osiem postaci, wszystkie doskonale znane autorce powieści. Jedną z nich jest jej syn. Książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej "Banda Michałka" może niektórym przypominać przygody Mikołajka. Autorka nie wypiera się podobieństw, ale pisze o swoich bohaterach we własnym stylu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwe życie pomnikowych postaci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 11:32
- Ta książka to klucz do zrozumienia wyborów, jakich dokonywać musieli przedstawiciele polskiej inteligencji powojennej. Postaci wybitne, indywidualności, które nie bały się mówić tego, co myślą. Często nie godziły się na kompromisy i toczyły codzienną walkę o to, by móc sobą pozostać - mówi Michał Nogaś o książce "Wytrąceni z milczenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coco Chanel agentką F-7124 pseudonim "Westminster"?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 13:45
Według biografii "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem”, pióra amerykańskiego dziennikarza Hala Vaughana, pierwsza dama francuskiej mody była szpiegiem pracującym dla Abwehry.
rozwiń zwiń