Benefis Daniela Olbrychskiego w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 15:27
– To trudno może dziś sobie wyobrazić, kim był dla nas, dla społeczeństwa tamtych czasów Daniel Olbrychski, jaką funkcję społeczną odgrywał. To brzmi strasznie pompatycznie, ale chciałbym zaznaczyć coś niezwykle ważnego: Daniel był naszym trybunem artystycznym, obywatelskim – mówił Andrzej Seweryn.
Daniel Olbrychski
Daniel OlbrychskiFoto: Wojciech Adam JurzykZ okazji 50-lecia pracy twórczej Daniela Olbrychskiego w Trójce odbyło się spotkanie z artystą. Benefis poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Wojciech Zimiński. Na scenie Studia Muzycznego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej pojawili się przyjaciele i współpracownicy aktora: Katarzyna Figura, Anna Nehrebecka, Maryla Rogowicz, Magdalena Zawadzka, Stefan Friedmann, Piotr Machalica, Wojciech Pszoniak, Marian Opania, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi.

Andrzej Seweryn, który z bohaterem wieczoru grał w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, podkreślał, że był on powszechnie szanowanym, uwielbianym artystą, inspiracją dla innych aktorów. – Z jego pracą wielu z nas się utożsamiało, to był dla nas święto, kiedy mogliśmy oglądać "Krajobraz po bitwie", "Panny z Wilka" czy "Brzezinę", to było nasze okno na świat – mówił.

 

Daniel Olbrychski – jeden z najznakomitszych gwiazdorów polskiego kina, ikona i utalentowany aktor. Odtwarzał niezapomniane do dziś role Kmicica, Hamleta, Makbeta i Otella. Zagrał w blisko 200 produkcjach, polskich i zagranicznych. Pracował u największych: Wajdy, Zanussiego, Bajona, Szulkina, Hoffmanna, Leloucha, Schlöndorffa, Kaufmana, Michałkowa. Pięć filmów jego udziałem było nominowanych do Oscara. Dla kina odkrył go w 1963 r. Janusz Nasfeter, angażując Olbrychskiego w filmie „Ranny w lesie”, jednak największe uznanie przyniosły mu role u Andrzeja Wajdy – wystąpił w 13 filmach tego reżysera (licząc z serialem "Z biegiem lat, z biegiem dni"). Grał obok największych gwiazd: Zbyszka Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Barbary Kwiatkowskiej, Olgierda Łukaszewicza, Andrzeja Seweryna, Wojciecha Pszoniaka, Marii Seweryn, Angeliny Jolie. Występował także w Teatrze Powszechnym i Teatrze Narodowym w Warszawie. Zagrał w wielu filmach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego, Złotej Maski, Złotej Kamery, odznaczeń Złotego Krzyża Zasługi oraz Legii Honorowej, tytułu Gwiazdy Sezonu Filmowego. Otrzymał także swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Czytaj także

Jubileusz Daniela Olbrychskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 12:23
Aż trudno uwierzyć, że to już pół wieku. Daniel Olbrychski obchodzi w tym roku rocznicę 50-lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń