Czy droga Ukrainy do Unii jest nadal otwarta?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 18:23
- Widok otwartej bitwy na placu w Kijowie mógł w niektórych państwach unijnych wzbudzać niepokój. Polskie poparcie kwestii integracji Ukrainy z Unią jednak nie powinno się zmienić - mówił w Trójce Zbigniew Pisarski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Audio
  • Czy droga Ukrainy do Unii jest nadal otwarta? (Europa od kuchni/ Trójka)
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton spotkała się z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką (C) i Arsenijem Jaceniukiem (L), by przedyskutować ewentualne formy wsparcia ukraińskiej gospodarki. Kijów, Ukraina, 24.02.2014.
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton spotkała się z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką (C) i Arsenijem Jaceniukiem (L), by przedyskutować ewentualne formy wsparcia ukraińskiej gospodarki. Kijów, Ukraina, 24.02.2014. Foto: PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO

Czy zatem europejski drzwi są nadal otwarte dla Ukrainy? - Tak. Pytanie jednak, czy obie strony nadal pałają do siebie taką miłością, jak przed ostatnim szczytem w Wilnie - uważa Zbigniew Pisarski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Jego zdaniem, "widok otwartej bitwy z użyciem broni w Kijowie wzbudził niepokój, zwłaszcza wśród krajów, które nie rozumieją do końca rzeczywistości ukraińskiej". - Natomiast nie powinno to zmieniać polskiego stanowiska, gdyż w naszym interesie jest niewątpliwie integracja Ukrainy ze strukturami unijnymi - powiedział ekspert w audycji "Europa od kuchni".

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Sam Zbigniew Pisarski także jest zwolennikiem integracji Ukrainy z Unią. - Ja bym wręcz zawarł promesę, że jeśli w perspektywie na przykład 15 lat Ukraina dostosuje swoje standardy, zwalczy korupcję, podniesie poziom rozwoju gospodarczego, to żeby była wskazana realna perspektywa przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej - przyznał gość Ernesta Zozunia.

Zaznaczył przy tym, że ewentualnego porozumienia w sprawie integracji nie powinny podpisywać władze przejściowe - Pewnie więc nie wydarzy się to wcześniej niż jesienią tego roku - dodał.

Audycja, przygotowana przez Ernesta Zozunia, powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(ei/ag)

Czytaj także

Parlament: Janukowycz powinien być sądzony w Hadze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:32
Rada Najwyższa Ukrainy zagłosowała za postawieniem przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym byłego prezydenta, a także byłego szefa MSW i byłego prokuratora generalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorąco na Krymie. Deputowani Dumy: "Rosja was nie opuści"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 16:59
Kilkuset działaczy prorosyjskich zablokowało wejście do krymskiego parlamentu. Domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji i rozpisania referendum w sprawie niepodległości .
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO w trybie pilnym zajmie się Ukrainą. ”Sytuacja zmieniła się w kilka godzin”

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:15
Kryzys polityczny na Ukrainie zdominuje rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów obrony krajów NATO.
rozwiń zwiń