Unia Europejska a uchodźcy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia Europejska a uchodźcy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Kim jest uchodźca? To osoba, która na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub przekonań politycznych przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem i z powodu tych obaw nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego państwa.

Posłuchaj

Unia Europejska a uchodźcy (Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rafał Kostrzyński z polskiego przedstawicielstwo UNHCR mówi, że do zapisów Konwencji Genewskiej Unia  dopisała cały szereg własnych przepisów, które mają na celu zrównanie statusu uchodźców, warunków przyznawania azylu i warunków oczekiwania na azyl we wszystkich 28 krajach Wspólnoty.
- W UE działają takie przepisy, które nie są ujęte w Konwencji Genewskiej. Jest na przykład słynne rozporządzenie Dublin 2, że podania o nadanie statusu uchodźcy muszą być rozpatrywane w kraju, w którym przekroczyło się granicę UE. Unia nakłada też pewne wytyczne dla krajów dotyczące tego, w jakich warunkach osoba, która złożyła wniosek o nadanie statusu uchodźcy powinna oczekiwać na rozpatrzenie tego wniosku - mówi gość Ernesta Zozunia.

W ramach Unii Europejskiej działa też Europejski Fundusz Uchodźczy, dzięki któremu kraje, które potrzebują pieniędzy na to, żeby poprawić warunki bytowe uchodźców, zbudować nowe ośrodki czy je doposażyć, dostają na to fundusze. - Jest także Traktat Lizboński, który w artykule 63. nie tylko odnosi się wprost do Konwencji Genewskiej, ale zakłada wprowadzenie wspólnej polityki azylowej - dodaje Rafał Kostrzyński.

Posłuchaj całej audycji przygotowanej przez Ernesta Zozunia.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(mp)

Polecane