Unia energetyczna lekiem na gazową dominację Rosji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia energetyczna lekiem na gazową dominację Rosji?
Unia energetyczna ma obejmować wspólną infrastrukturę energetyczną, rozwój własnych źródeł pozyskiwania surowców energetycznych, szeroką dywersyfikację dostaw i wspólne występowanie na rynku wobec dostawców surowców energetycznych.Foto: glowimages/Eastnews

- Polityka energetyczna do tej pory była prowadzona przez państwa członkowskie - mówi Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Posłuchaj

Unia energetyczna lekiem na gazową dominację Rosji? (Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Różnice interesów, które są nieuchronne w tym obszarze powodowały, że każda ze stolic ciągnęła w swoją stronę. Mamy korporacje, instytucje europejskie, które mają swoje interesy, czyli brakuje jedności europejskiej w tej materii - dodaje.

Poważny kryzys nastąpił po raz pierwszy w 2009 roku. Gazowy konflikt między Rosją a Ukrainą spowodował odcięcie dostaw surowca z Rosji do znacznej części krajów południa Europy. Wtedy Unia zaczęła myśleć, co robić. Wtedy powstało wiele różnych inicjatyw ustawodawczych. Ostatnią,  zaproponowaną przez Polskę jest unia energetyczna.
Ma obejmować wspólną infrastrukturę energetyczną, rozwój własnych źródeł pozyskiwania surowców energetycznych, szeroką dywersyfikację dostaw i wspólne występowanie na rynku wobec dostawców surowców energetycznych. Podstawowym celem unii jest uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.

***

Tytuł audycji: Europa od kuchni

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Ernest Wyciszkiewicz

Data emisji: 03.02.2015
Godzina emisji: 17.25

(mp, ei)

Polecane