Sankcje UE wobec Rosji. Przyniosą skutek?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 17:59
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zatwierdzili decyzję o rozszerzeniu listy objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z konfliktem na Ukrainie, ale odłożyli jej wdrożenie.
Audio
  • Sankcje UE wobec Rosji. Przyniosą skutek? (Europa od kuchni/Trójka)
Ukraina. Ćwiczenia ochotników, którzy będą walczyć z rosyjskimi separatystami.
Ukraina. Ćwiczenia ochotników, którzy będą walczyć z rosyjskimi separatystami.Foto: EPA/IVAN BOBERSKYY

Unijna czarna lista ma zostać rozszerzona o 19 osób, w tym pięciu rosyjskich polityków, oraz dziewięć firm i organizacji. Jest to konsekwencja nasilenia walk na wschodniej Ukrainie i ostrzelania przez prorosyjskich separatystów miasta Mariupol. W poniedziałek jednak UE postanowiła odłożyć wdrożenie tej decyzji w oczekiwaniu na wyniki planowanego na środę szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w Mińsku.

Czym są sankcje? W prawie międzynarodowym to negatywna reakcja społeczności międzynarodowej wobec państwa naruszającego normy prawa. W przypadku Unii Europejskiej to wspólna reakcja 28 państw-członków UE wobec kraju spoza niej. Najczęściej Unia przyjmuje sankcje w postaci embarga na broń, następnie sankcje ekonomiczne, trzeci rodzaj to zamknięcie granic przed określonymi osobami i zamrożenie ich ewentualnych aktywów na terenie Unii.
- Sankcje wpłynęły na źle funkcjonującą rosyjską gospodarkę - potwierdza Anna Dyner z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Europa od kuchni

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Anna Dyner (PISM)

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 17.25

(mp/mk)

Czytaj także

Unia Europejska w 2014 roku - najważniejsze wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 20:33
To był rok poważnych zmian w Europie i w samej Unii. Podsumował je Ernest Zozuń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ z Schengen. "Swoboda przemieszczania się sprzyja integracji"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 18:00
W tym roku minie 30 lat od zawarcia układu w Schengen. Dzięki dokumentowi do większości państw UE możemy podróżować bez paszportu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia energetyczna lekiem na gazową dominację Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 17:54
- Polityka energetyczna do tej pory była prowadzona przez państwa członkowskie - mówi Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń