X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Następstwa wyborów w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 18:00
Ostatnie wybory przyniosły drastyczne zmiany w Bundestagu. Z jednej strony doszło do poważnego osłabienia rządzącej koalicji. Z drugiej, pierwszy raz do parlamentu dostała się antyeuropejska AfD.
Audio
  • Następstwa wyborów w Niemczech (Europa od kuchni/Trójka)
Budynek Bundestagu, siedziba parlamentu Niemiec
Budynek Bundestagu, siedziba parlamentu NiemiecFoto: J2R / Shutterstock.com

Lider Alternatywy dla Niemiec, Alexander Gauland, zapowiedział wprost "polowanie na Angelę Merkel". Podczas gdy zwolennicy AfD świętowali swój sukces, na berlińskim Alexanderplatz odbyła się wielka manifestacja przeciwko tej partii. Sytuacja polityczna w Niemczech staje się bardzo gorąca.

AfD, od swojego założenia w 2013 roku, prezentuje antyunijne poglądy. Domaga się m.in. likwidacji waluty euro, a obecnie jest głównym przeciwnikiem przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu. Teraz została trzecią siłą w Bundestagu. Jak mówi Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech, "spora część Niemców szukała kogoś, kto byłby w stanie wyrazić ich niezadowolenie z sytuacji, która ma miejsce w kraju". – AfD tą sytuację wykorzystała – podkreśla. Dodaje również, że obecność tej partii w niemieckim parlamencie jest groźna zarówno dla Niemiec, jak i dla Europy. – To jest partia, która reprezentuje poglądy trudne do pogodzenia z obecnym konsensusem w Europie, na przykład bliskość Rosji i uleganie wpływom Putina – konkluduje gość Trójki.

Jak będzie wyglądała polityka wewnętrzna i zagraniczna Niemiec? Więcej na ten temat w załączonym nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Europa od kuchni
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Janusz Reiter (były ambasador RP w Niemczech), Kai-Olaf Lang (Fundacja "Nauka i Polityka"), Michał Maliszewski (Uczelnia Vistula)
Data emisji: 25.09.2017
Godzina emisji: 17.25

ml/mk

Czytaj także

"Angela Merkel uśpiła Niemców sukcesem". Czy znów wygra wybory?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 20:45
- Pytanie zasadnicze w tej chwili brzmi, kto będzie koalicjantem Angeli Merkel. Czy wracamy do wielkiej koalicji, która ma bardzo wysoką cenę, jaką jest otwarcie się na ekstremę - zastanawia się ekonomista, Sebastian Płóciennik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech. Angela Merkel bez konkurencji?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:00
Jak pokazują wszelkie sondaże i przewidywania, partia CDU Angeli Merkel wygra niedzielne wybory federalne w Niemczech.
rozwiń zwiń