Brexit coraz bliżej. Co ustalono na szczycie w Brukseli?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 17:40
Co warte jest dotyczące brexitu porozumienie zawarte przed kilkoma dniami na szczycie w Brukseli między Unią Europejską a Wielką Brytanią. – Ten dokument jest napisany z zastosowaniem zasady, którą kiedyś bardzo obrazowo Henry Kissinger nazwał konstruktywną niejasnością – mówi
Audio
  • Brexit coraz bliżej. Co ustalono na szczycie w Brukseli? (Europa od kuchni/Trójka)
Zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej protestują przed parlamentem w Londynie
Zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej protestują przed parlamentem w LondynieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

– Ustalono formułę wyliczenia brytyjskich należności względem Unii Europejskiej i jednocześnie uzyskano polityczną akceptację tego, że Brytyjczycy są coś UE winni. Natomiast nie ma żadnych sum – zauważa gość Ernesta Zozunia.

Jakie jeszcze ustalenia dotyczące brexitu zawarto na szczycie w Brukseli? Czego dotyczyć będzie kolejny etap rozmów? O czym dokładnie mówi uruchomiony, po decyzji Brytyjczyków o wystąpieniu ze Wspólnoty, artykuł 50. Traktatu o Unii Europejskiej?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Europa od kuchni
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 18.12.2017
Godzina emisji: 17.22

gs/ml

Czytaj także

Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:40
Unia Europejska i Wielka Brytania nie mogą się porozumieć w sprawie Brexitu. Obie strony obwiniają się wzajemnie o utrudnianie rozmów. Pojawiły się też pomysły dotyczące okresu przejściowego do czasu wynegocjowania przyszłej umowy handlowej. Co z tego wszystkiego wynika dla Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy Unii Europejskiej w 2017 i 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:00
Mijający rok był trudny dla Unii Europejskiej. Część problemów pozostanie do rozwiązania w przyszłym roku. Najważniejsze z nich to Brexit oraz kryzys migracyjny.
rozwiń zwiń