Jak będzie wyglądał unijny budżet w latach 2020-26?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 20:10
W Brukseli trwa dwudniowa konferencja, która otwiera ostatni etap przygotowań do następnych wieloletnich ram finansowych.
Audio
  • Jak będzie wyglądał unijny budżet w latach 2020-26? (Europa od kuchni/Trójka)
Do Polski płynie najwięcej w całej UE środków w ramach polityki spójności
Do Polski płynie najwięcej w całej UE środków w ramach polityki spójności Foto: Pixabay.com

Zajmą się tym także unijni przywódcy na spotkaniu w lutym. Konferencje, wystąpienia, spotkania, rozmowy oficjalne będą trwały co najmniej przez rok.

– Czekają nas negocjacje w pełnym zwarciu, łącznie z wetowaniem, a nawet szantażami – mówi Adam Balcer z WiseEuropa. Mimo że wspólny unijny budżet to tylko nieco ponad 1 procent rocznego PKB krajów Wspólnoty, to w liczbach bezwzględnych wygląda on bardzo imponująco.

W latach 2014-20 to wydatki w wysokości 960 miliardów euro. Kraje wpłacają do wspólnego worka, a potem z niego wyciągają. Dostają tyle, ile im da Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej. Po 2020 roku rozdzielnik w Brukseli będzie nieco inny.

Gdzie zostaną przesunięte środki? Z jakiego powodu w perspektywie 2020-26 pieniędzy w unijnym budżecie będzie mniej? Jak to będzie miało wpływ na Polskę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Europa od kuchni
Prowadzi: Łukasz Karusta
Gość: Adam Balcer (WiseEuropa)
Data emisji: 8.01.2017
Godzina emisji: 17.20

mk

Czytaj także

Brexit coraz bliżej. Co ustalono na szczycie w Brukseli?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 17:40
Co warte jest dotyczące brexitu porozumienie zawarte przed kilkoma dniami na szczycie w Brukseli między Unią Europejską a Wielką Brytanią. – Ten dokument jest napisany z zastosowaniem zasady, którą kiedyś bardzo obrazowo Henry Kissinger nazwał konstruktywną niejasnością – mówi
rozwiń zwiń