Negocjacje w sprawie Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:00
Ministrowie do spraw europejskich 27 krajów przyjęli w poniedziałek wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią, dotyczące okresu przejściowego po Brexicie.
Audio
  • Negocjacje w sprawie Brexitu (Europa od kuchni/Trójka)
Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 roku
Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 rokuFoto: donfiore/Shutterstock.com

Jednakże, w samej Wielkiej Brytanii maleje przekonanie co do Brexitu. Większość Brytyjczyków chce drugiego referendum i większość nie chce wychodzić z Unii Europejskiej. Czy zatem da się to wszystko jeszcze odwrócić?

Strona Brytyjska chciałaby osiągnąć porozumienie w sprawie docelowych zasad współpracy do  jesieni tego roku – mówi Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Jednak zważywszy na praktykę wieloletnich negocjacji tego typu w przypadku ostatniej takiej wielkiej umowy podpisanej przez Unię Europejską, to jest CETA z Kanadą, to trwało to 8 lat – dodaje.

Ostatnio w brytyjskim społeczeństwie pojawiła się jednak refleksja co do Brexitu. W niedawnym sondażu okazało się, że 47 procent badanych Brytyjczyków chce drugiego referendum, 34 procent jest przeciwnego zdania i uważa że kwestia jest już zamknięta, a reszta się waha. Gdyby odbyło się kolejne referendum, Brytyjczycy opowiedzieliby się za pozostaniem w Unii Europejskiej – taką odpowiedź wskazało 51 procent respondentów. Niemniej, 49 procent wciąż jest za utrzymaniem decyzji o wyjściu z UE.

Czy możliwe jest, że mimo trwających już prac nad Brexitem, Wielka Brytania pozostanie jednak we wspólnocie europejskiej? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Europa od kuchni
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.01.2018
Godzina emisji: 17.21

ml

Zobacz także

Czytaj także

Widmo Brexitu zagląda Europie w oczy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 17:24
Wkrótce Brytyjczycy zdecydują czy pozostać czy opuścić Unię Europejską. Historia ich integracji ze strukturami UE przypomina thriller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Co z granicą między Irlandią a Irlandią Północną?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 18:27
Brytyjczycy wciąż nie są pewni, jak będzie wyglądać ich rozbrat z Unią Europejską. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May wciąż nie osiągnęli pełnego porozumienia.
rozwiń zwiń