X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie spółki INSTEX ma pomóc obejść sankcje wobec Iranu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:25
Stany Zjednoczone wracają do sankcji jakie przed porozumieniem nuklearnym obejmowały Iran. To przekłada się także na Europę.  
Audio
  • Powstanie spółki INSTEX ma pomóc obejść sankcje wobec Iranu
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Niemcy, Francja i Wielka Brytania założyły spółkę INSTEX, która ma zarządzać płatnościami  za transakcje finansowe z Iranem. Pomysł powstania takiej spółki został zaakceptowany przez ministrów Unii Europejskiej. Dzięki temu Teheran nadal mógłby sprzedawać do Europy towary, a płatności ominą banki i poprzez nową spółkę trafiałyby bezpośrednio do europejskich firm. Najprawdopodobniej siedzibą firmy będzie Paryż. Na razie Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą się temu bacznie przyglądać. W 2015 roku porozumienie nuklearne  z Iranem oprócz Stanów Zjednoczonych podpisały: Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Dodatkową stroną była Unia Europejska. Federica Mogherini powiedziała wtedy, że umowa daje fakt, że Iran nie będzie budował broni nuklearnej. Istotny był kompromis między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Jednak kiedy urząd prezydenta USA objął  Donald Trump, to  wyraźnie opowiedział się on przeciwko temu porozumieniu, powiedział, że takie porozumienie nigdy nie powinno być podpisane. Obecnie Stany Zjednoczone wracają do sankcji jakie przed porozumieniem obejmowały Iran. A to przekłada się na Europę. Stąd pomysł nowej spółki. Na razie w sprawę zaangażowane są Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Spółka ma rozliczać handel produktami żywnościowymi i lekami, czego amerykańskie sankcje nie obejmują.

Zapraszamy do wysłuchani całej audycji.

Tytuł audycji: Euranet Plus – Europa od kuchni
Prowadzi: Ernest Zozuń, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Halina Wachowicz
Data emisji: 04.02.2019
Godzina emisji: 17:25

Pobierz audycję

Pobierz licencję


Zobacz więcej na temat: Euranet Plus