Kręta droga do wieloletnich ram finansowych

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 20:50
- Dopiero rozpoczynają się negocjacje z Parlamentem Europejskim, który przedstawił Radzie swoje postulaty, od których spełnienia uzależnia wyrażenie zgody bądź przedłużanie negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Kręta droga do wieloletnich ram dinansowania (Euranet Plus - Europa od kuchni/Trójka)
Kręta droga do wieloletnich ram finansowych
Foto: Glow Images/East News

Negocjacje budżetowe na unijnym szczycie, gdzie ustalano wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-2020, były tematem zażartych dyskusji. Politycy, głowy państw i rządów, nie mieli ani chwili snu. Ostatecznie zasady Rada Europejska ustaliła. Ogłoszono wielki sukces, ale innego zdania był Parlament Europejski - o czym więcej w relacji ze Strasburga donosi Andrzej Geber.

Parlament Europejski wskazał na rosnąca przepaść pomiędzy płatnościami a zobowiązaniami, która, jak wyjaśnia Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wynika w dużym stopniu z procedury przyjmowania budżetów rocznych. - Tak naprawdę te budżety były zazwyczaj i tak skromniejsze od pierwotnych propozycji Komisji Europejskiej i ostatecznie okazywało się, że nie jesteśmy w stanie pokryć z danego budżetu zobowiązań - opowiada rozmówczyni Ernesta Zozunia.

Parlament Europejski sugeruje, by powstał budżet korygujący na rok 2013 po to, aby w nowe wieloletnie ramy finansowe wchodzić bez zaległości i niezapłaconych rachunków. O nowelizacji i postępach w pracach nad przyjęciem WRF donosi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli.

Jak Parlament Europejski zapatruje się na tzw. prowizorium budżetowe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

Czytaj także

PE odrzuca budżet UE. "Możemy na tym zyskać"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 18:40
W środę Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję, w której odrzucił budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w kształcie uzgodnionym przez przywódców na lutowym szczycie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielona Księga. UE ściga się sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 21:05
- Musi nastąpić moment, kiedy do wyścigu przystąpią inne największe gospodarki: Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia. Paliwa kopalniane się wyczerpują i wszyscy będą zmuszeni poszukać innych źródeł energii - mówi Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o strategii klimatyczno-energetycznej Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat wie o tobie wszystko? Cała prawda o danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 16:15
- Niebezpieczne jest nie tylko umieszczanie danych w internecie. Synchronizując tablet z komputerem pokładowym w samochodzie, dajemy mechanikowi dostęp do naszego kalendarza, książki adresowej i innych danych - ostrzega Wojciech Wiewiórowski generalny inspektor GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska Inicjatywa Obywatelska - i Ty możesz zmienić prawo Unii!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 19:11
Obywatele Unii mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jakie prawo utworzy Komisja Europejska. Służy temu Europejska Inicjatywa Obywatelska, która funkcjonuje już od roku.
rozwiń zwiń