Kręta droga do wieloletnich ram finansowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kręta droga do wieloletnich ram finansowych
Foto: Glow Images/East News

- Dopiero rozpoczynają się negocjacje z Parlamentem Europejskim, który przedstawił Radzie swoje postulaty, od których spełnienia uzależnia wyrażenie zgody bądź przedłużanie negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

Kręta droga do wieloletnich ram dinansowania (Euranet Plus - Europa od kuchni/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Negocjacje budżetowe na unijnym szczycie, gdzie ustalano wieloletnie ramy finansowe na lata 2014-2020, były tematem zażartych dyskusji. Politycy, głowy państw i rządów, nie mieli ani chwili snu. Ostatecznie zasady Rada Europejska ustaliła. Ogłoszono wielki sukces, ale innego zdania był Parlament Europejski - o czym więcej w relacji ze Strasburga donosi Andrzej Geber.

Parlament Europejski wskazał na rosnąca przepaść pomiędzy płatnościami a zobowiązaniami, która, jak wyjaśnia Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wynika w dużym stopniu z procedury przyjmowania budżetów rocznych. - Tak naprawdę te budżety były zazwyczaj i tak skromniejsze od pierwotnych propozycji Komisji Europejskiej i ostatecznie okazywało się, że nie jesteśmy w stanie pokryć z danego budżetu zobowiązań - opowiada rozmówczyni Ernesta Zozunia.

Parlament Europejski sugeruje, by powstał budżet korygujący na rok 2013 po to, aby w nowe wieloletnie ramy finansowe wchodzić bez zaległości i niezapłaconych rachunków. O nowelizacji i postępach w pracach nad przyjęciem WRF donosi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli.

Jak Parlament Europejski zapatruje się na tzw. prowizorium budżetowe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

Polecane