Problemy na linii Ukraina - Unia Europejska

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 13:33
Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że zatrzymując byłą premier w 2011 roku władze Ukrainy działały bezprawnie. Sprawa Julii Tymoszenko jest przeszkodą w podpisaniu między Ukrainą a Unią Europejską umowy stowarzyszeniowej.
Audio
  • Tomasz Stryjek o stosunkach Ukraina-Unia Europejska (Euranet Plus - Europa od kuchni/ Trójka)
Plac Niezależności w Kijowie
Plac Niezależności w KijowieFoto: Wikipedia/CC/iilliil

Wiadomo, że Ukrainie zależy na Unii, a Unii na Ukrainie. I kroki, by chęci przekuć w konkrety, przez szereg lat były wykonywane, ale w ostatnim okresie wszystko się zatrzymało. I tu pada najczęściej nazwisko Julii Tymoszenko. - Julia Tymoszenko jest główną przyczyną, a czy jedyną, to do końca trudno powiedzieć - ocenia Tomasz Stryjek z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas.

Julia Tymoszenko od sierpnia 2011 roku siedzi w więzieniu, uznano ją za winną naruszeń przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, została skazana na 7 lat więzienia. - Władze Ukrainy wstępnie mają trzy miesiące na to, żeby zaskarżyć do wyższej instancji Trybunału ten wyrok, który jest dla nich niekorzystny - tłumaczy gość Ernesta Zozunia.

Ekspert zaznacza jednak, że wstępne wypowiedzi z ostatnich dni ministra sprawiedliwości Ławrynowycza wskazują, że Ukraina nie będzie skarżyć. - Wyrok nie odnosi się do meritum oskarżenia, odnosi się do samego postępowania w trakcie, a ponieważ oni już zmienili kodeks karny i w związku z tym takich aresztowań w czasie procesu nie będzie, już spełnili tym samym wymogi, więc nie mają czego skarżyć, a Tymoszenko nadal siedzi - podsumowuje Tomasz Stryjek.

Więcej o relacjach Ukraina – Unia Europejska oraz roli w tym Polski usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

Czytaj także

9 lat Polski w UE. Bronisław Komorowski: czas na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 14:42
O korzyściach płynących z integracji europejskiej mówił prezydent Bronisław Komorowski w 9. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: jest duża szansa na dziejowy przełom w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 21:59
Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z UE już w listopadzie? Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że istnieje na to "bardzo poważna" szansa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE chce, by Ukraina stała się hubem gazowym

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 16:03
Ukraina dysponuje magazynami na gaz. Potrzebne są jednak inwestycje w ukraińskie gazociągi. Minister energetyki Ukrainy Eduard Stawycki zapowiedział 550 mln dolarów na ten cel.
rozwiń zwiń