Ukraińska ulica o Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:09
Przeciw podpisaniu umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą jest, w zależności od sondaży, od 30 do 35 procent Ukraińców. Od 41 do 46 procent chce zmiany w kierunku geopolitycznym na zachodni.
Audio
  • Ukraińska ulica o Unii Europejskiej (Europa od kuchni/Trójka)
Parlament Europejski
Parlament Europejski Foto: European Parliament Audiovisual Unit

Podczas listopadowego szczytu w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. O tym, czy tak się stanie, zdecydują unijni ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu 21 października w Luksemburgu. Unia uzależniła podpisanie umowy od kilku warunków, m.in. reformy prawa wyborczego i systemu sądownictwa oraz uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko.

Przeciw podpisaniu umowy stowarzyszeniowej jest, w zależności od sondaży, od 30 do 35 procent Ukraińców. Od 41 do 46 procent chce zmiany w kierunku geopolitycznym na zachodni. - To najlepszy kierunek, w jakim możemy iść. Patrzę, jak żyją Polacy i my też tak powinniśmy - mówi Ukrainka, z którą rozmawiał Ernest Zozuń.

- My i Europa to jak niebo i Ziemia, jesteśmy zupełnie inni, nigdy się nie da tego poskładać: natura inna, dusza inna - twierdzi inna z rozmówczyń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

(pg)

Czytaj także

Publicyści: sprawa Julii Tymoszenko zostanie rozwiązana po cichu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 09:55
Zdaniem gości audycji "Komentatorzy" Bruksela przestała naciskać na Wiktora Janukowycza w kwestii uwolnienia Julii Tymoszenko. Ich zdaniem sprawa zostanie jednak rozwiązana pomyślnie dla byłej premier Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tani gaz od Rosji nie dla Ukrainy, lecz dla oligarchy Firtasza - media

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 14:00
Zniżka ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy, o której poinformował we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin, została udzielona prywatnemu koncernowi chemicznemu, a nie ukraińskiemu państwu - podały media w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janukowycz wciąż nie uwolnił Julii Tymoszenko. ”Omawiano warianty”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:59
Podczas poniedziałkowego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy w Krakowie nazwisko Julii Tymoszenko nie padło oficjalnie ani razu, jednak szefowie państw omówili co najmniej trzy warianty rozwiązania jej problemu - informuje we wtorek "Kommiersant-Ukraina".
rozwiń zwiń