Kultura na uczelni – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 17:58
Dobrych obyczajów warto przestrzegać nie tylko na studiach. Prof. Igor Kraszewski od kilku lat edukuje studentów w tej sferze. Jak powinna wyglądać kultura na uczelni? - reportaż Magdy Skawińskiej.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.Foto: Harbucks/shutterstock.com

Pandemia zmusza nas do zmiany przyzwyczajeń. Zajęcia na uczelniach odbywają się zdalnie. Nie wszyscy studenci zdążyli jednak nauczyć się internetowej etykiety. Warto więc przypomnieć o kilku radach, które sprawią, że wiadomości mailowe będą przystępne. – Lepiej przesadzić z grzecznością, niż okazać jej za mało – podkreśla prof. Igor Kraszewski.

Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów. Warto dbać o kulturę osobistą. Nie tylko podczas studiów. / shutterstock.com/ Monkey Business Images 

Wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspomina, że czarę goryczy przelał student, który przyszedł na egzamin wprost z meczu siatkówki plażowej. W klapkach, krótkich spodenkach i siateczkowej koszulce na ramiączkach. - To było za daleko. Powiedziałem, że godzinę mogę na niego poczekać. Niech się, wykąpie, przebierze i przyjdzie napisać egzamin – opowiada profesor. – W tym czasie koleżanka z instytutu dostała serię maili całkowicie poniżej wszystkich poziomów, łącznie z próbą mówienia jej na "ty" - dodaje.

Posłuchaj

13:39 PR3_MPLS 2021_01_19-14-16-27.mp3

W ten sposób narodziła się seria porad, wysyłanych studentom: "Damy proszę o strój, który wyrazi szczęśliwy kompromis pomiędzy wentylacją a powagą chwili. Ufamy, że wiedza historyczna może wesprzeć każdą damską pomysłowość w tej sprawie".

Więcej w reportażu Magdy Skawińskiej "Kultura na uczelni".

***

Tytuł reportażu: Kultura na uczelni
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 14.16

Czytaj także

Nauka, wydatki, rozrywka - studenckie życie w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 14:53
Na których polskich uczelniach są jeszcze wolne miejsca, jak kształtują się ceny wynajmu mieszkań dla studentów i czy jeszcze jest szansa na znalezienie lokum w akademiku? Praca dla studenta - gdzie i w jakiej formie się zatrudnić? Na te pytania odpowiadaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migana filologia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 19:00
Od tego roku akademickiego studenci UW mogą studiować na nowym kierunku – filologii polskiego języka migowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia w Indonezji. "To zupełnie inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 16:05
Teatr wayang, muzyka gamelanowa, taniec, batik, rzeźba, sztuki walki - to wszystko poznała Barbara Erling, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, która wzięła udział w studenckim programie, organizowanym przez rząd Indonezji i wyjechała do tego kraju na rok.
rozwiń zwiń