Dokument pozwala poznawać świat

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:22
- Lubię tematy, które zabierają mnie w miejsca, w jakich normalnie nigdy nie mógłbym być - twierdzi zeszłoroczny laureat trójkowej nagrody Michał Marczak.
Audio
Michał Marczak
Michał MarczakFoto: źr. facebook.com/fffthemovie

- W kategorii Film laureatem za talent i dojrzałość artystyczną, za poruszające przedstawienie ludzkiej samotności i niezwykłą wrażliwość wizualną w filmie "Koniec Rosji" jest Michał Marczak - ogłosiła 28 czerwca 2011 roku Dyrektor Programu Trzeciego i pomysłodawczyni konkursu "Talenty Trójki" Magda Jethon.

Za dokument "Koniec Rosji" Marczaka uhonorowano także nagrodą Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE DOC w 2010 roku, nagrodą Silver Eye na festiwalu w Jihlavie i nominowano do Prix Europa.

W rozmowie z Katarzyną Borowiecką podkreśla, że nie traktuje pracy nad filmami dokumentalnymi jako ćwiczenia, rozgrzewki przed fabułą. - W dokumencie można eksperymentować, można się bawić, każdego dnia poznaje się coś kompletnie nowego - podkreśla.

W fabule, jego zdaniem, jest tak, że świat trzeba poznać wcześniej, dopiero potem zrekonstruować go w filmie. - Fabuła, nad którą teraz pracuję też zrodziła się z filmu dokumentalnego. Okazało się bowiem, że temat jest zbyt skomplikowany dla dokumentu. Trzeba więc wybrać odpowiednie medium - dodaje.

Michał zdradza, że powoli zbiera obsadę, a jedną z ról wstępnie zgodził się zagrać Andrzej Chyra. Ma to być alternatywny film, bardzo autorski.

 

"Wykrywacz talentów" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 11.20. Zapraszamy do słuchania!

(asz)

Czytaj także

Ratowanie planety jest sexy!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 09:40
- "Fuck for forest" to film dokumentalny o grupie, której członkowie, poprzez swoją działalność pornograficzną zdobywają fundusze na cele ekologiczne - o swoim nowym filmie opowiadał w Trójce reżyser Michał Marczak.
rozwiń zwiń